معرفی بخشداری ها

بخشداری لواسانات

 

بخشداری رودبارقصران

قصران یکی از بخش‌های شهرستان شمیرانات در استان تهران ایران است. مرکز این بخش، شهر اوشان، فشم، میگون می‌باشد. شهر شمشک-دربندسر از دیگر شهرهای این بخش است.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۷٬۴۱۹ نفر بوده‌استدر این آمار جمعیت شهر تجریش حساب نشده‌است. جمعیت تجریش به عنوان بخشی از جمعیت تهران شمارش شده‌است.زبان منطقه قصران به دو بخش باید تقسیم شود . زبان بومیان شمال و شمال شرق منطقه بخش درونی قصران نزدیکی بسیار زیادی به زبان مازندرانی دارد . گویش منطقه جنوبی از اوشان در مرکز تا بالا جاجرود و تجریش در جنوب شمیران به گونه ای فارسی-مازندرانی است و ویژگی های زبان‌های کاسپین را دارد حسین کریمان در جلد دوم کتاب قصران کوهسران آورده‌است: منطقه قصران باستانی شامل مناطق اوشان، فشم، میگون، دربندسر، گاجره و روستاهای کوهپایه‌ای توچلال تا مناطق غربی رودخانه جاجرود. زبان عمومی مردم قصران لهجه‌ای از زبان باستانی پهلوی است که زبان طبری یا مازندرانی، که از ریشهٔ زبانهای دیرین ایرانی است، و عربی و اندکی ترکی، بدان درآمیخته و از زبان دری نیز در قرون اسلامی تأثیر یافته‌است، و هر چه از ری به مازندران نزدیک تر شوند بر میزان زبان مازندرانی به همان نسبت افزوده می‌شود،

در تقشسم های کشوری بخش رودبار قصران از شهر های اوشان فشم میگون و شهر شمشک دربند سرتشکیل شده است .

دهستان های رودبار قصران

1- پس‌قلعه : از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است.

این روستا با نام قدیمی دربند علیا بیش200هکتار مساحت و بین 1800 تا 2200 متر از سطح درریا ارتفاع دارد پس قلعه در ارتفاعات تجریش و شمال محله دربندواقع شده است این روستا نزدیکترین روستای سنتی شهر تهران است 495نفر جمعیت دارد.رودخانه دربند از میان روستای پس قلعه می گذرد و ابتدای مسیر اصلی صعود قله توچال را تشکیل می دهد این روستا به دلیل داشتن آب وهوای خنک و واقع شدن بر سر راه مسیر های کوهنوردی و سنگنوردی از دیر باز محل گردش و ورزش اهالی تهران بوده است به همین دلیل تعداد زیادی چایخانه و رستوان دارد از دیگر امکانات گردشگری آن تله سیژ دربند است ستان مقدس امامزاده ابراهیم و قبور زرتشتیان از اماکن کهن پس قلعه می باشد .جمعیت سرشماری 147نفر

2  - آبنیک :از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است. جمعیت این روستا براساس سرشماری 512نفر بوده اهالی آبنیک به گویش قصرانی زبان مازندرانی صحبت می کند.

 اماکن های سیاحتی و زیارتی :

امامزاده موسی ، امامزاده طیب ، پل آبنیک

کوه معروف جان ستان که به کوه یونزا(در اصل یونجه زا ) معروف استدر این آبادی است چشمه ای گوارا از کوه جان ستان سرچشمه دارد و در آبنیک به شاخه رودخانه جاجرود می پیوندد.آب این چشمه در گوارایی معروف است و وجه تسمیه آبنیک از این چشمه است .

3-آهار: از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است.

که در 23 کیلو متری شمال غرب گلندوک واقع است این روستا در محل تلاقی دو تنگه که به سمت شمال غرب به ده تنگه و گردنه زرگاه و دیگری به سمت جنوب غرب که به منطقه و مزارع  وبشار شکراب و قله توچال و مرز شهرستانک منتهی می شود قرار دارد . جمعیت این روستا براساس سرشماری 583نفر بوده اهالی آهار به گویش فارسی مازندرانی صحبت می کند.

نشانه های باستانی در روستای آهار و پیرامون آن، گواه دیرینگی تاریخی این روستا است .آتشکده نزدیک آهار (قلعه دختر ) در روزگار ساسانیان و چند سده پس از آن روشن بوده است.

ایگل: از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است.

که آبشار معرف آن به نام آبشار هفت حوض ایگل که یکی از منابع گردشگری این روستا می باشد مردم این روستا به زبان تاتی سخن می گویند.جمعیت این روستا بر اساس سرشماری 245 نفر می باشد .

امامه: از روستهای بزرگ بخش رودبار قصران می باشد. امامه دو آبادی است که کنار هم قرار گرفته یکی را امامه بالا و دیگری را امامه پایین می نامند .جمعیت سرشماری امامه بالا 1315و امامه پایین 21 نفر می باشد.

امین آباد : از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است.

باغگل : از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است.

باغگل بر دامنه شمالی کوه توچال واقع شده است. جمعیت سرشماری شده 140 نفر می باشد.

حاجی آباد : از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است.این روستا در ابتدا توسط حاج علی اکبر حسن لاریجانی تاسیس شد و سپس اقوام دیگری از سایر مناطق به آنجا مهاجرت کردند. جمعیت سرشماری 117 نفر می باشد .

روته : از روستاهای دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است. جمعیت سرشماری 458 نفر می باشد .

رودک : : از روستا های دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران ایران است. این روستا مردم غالبا به زبان تاتی صحبت می کنند. جمعیت سرشماری آن 546 می باشد

زایگان : از روستاهای دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است. جمعیت سرشماری آن 505 نفر می باشد .

 زبان آبادی زایگان را تاتی و مخلوطی از طالقانی و مازندرانی قید است.

زردبند: از روستاهای دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است. جمعیت سرشماری 121 نفر می باشد .

کلوگان : از روستاهای دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است.جمعیت سرشماری آن207نفر می باشد.

گرمابدر : از روستاهای دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است.جمعیت سرشماری 794 می باشد .

لالان:  از روستاهای دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است. به علت وجود گل‌های لاله، به این روستا لالگون، یا لالون گفته می‌شود، و دارای چشمه آب گازدار طبیعی است که بومی‌ها به آن چشمه تلخاب می‌گویند. جمعیت سرشماری آن 1135 می باشد.