En
تاریخ : چهارشنبه 7 خرداد 1399
کد 4045

ساداتی: تامین انبار علوفه اولویت شمیرانات در حوزه عشایری است

فرماندار شمیرانات اعلام کرد: عدم وجود انبار علوفه علیرغم ظرفیت و نیاز عشایر منطقه پذیرفتنی نیست؛ تامین این انبار از اولویت های شهرستان در زمینه امور عشایر به شمار می آید و به سرعت پیگیری خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شمیرانات، سید مهدی ساداتی روز چهارشنبه در جلسه شورای عشایری شهرستان اظهار داشت: در سال جهش تولید، در راستای افزایش تولیدات و فرآورده های دامی منتج، باید نگاه ویژه ای به عشایر داشته باشیم و در مسیر مرتفع شدن مشکلات این قشر زحمت کش تلاش مضاعف کنیم.

وی با اشاره به اهمیت اشتغالزایی تاکید کرد: مسئولان متولی صدور مجوز زنبورداری، دامداری و ... بایستی برای ایجاد اشتغال از داوطلبان این مشاغل بویژه جوانان استقبال کرده و شرایط را تسهیل کنند.

این مقام مسئول بیان داشت: همه ما اعم از مسئولان بهداشتی و درمانی، دامپزشکی و ‌‌... باید با همکاری و استفاده حداکثری از ظرفیت های شهرستان در راستای تامین امنیت و رفاه عشایر بومی و مهمان اهتمام لازم را داشته باشیم.

ساداتی خاطرنشان کرد: سلامت افراد برای ما مقدم بر هر مساله ای است و باید از تمام منابع برای رفع نیازهای عشایر استفاده کنیم چرا که در خطر افتادن سلامتی آنها علاوه بر خطر جانی برای خودشان، محصولات تولیدی و در نهایت جان شهروندان را به خطر می اندازد لذا سهل انگاری در این زمینه غیرقابل جبران و به هیچ وجه پذیرفته نیست.

مدیر کل امور عشایر استان تهران بیان داشت: شمیرانات یکی از دو زیست گاه های بزرگ و مهم استان برای عشایر به شمار می آید که دارای ۵۲ سامانه عرفی است که ۷۵۰ خانوار عشایر در آن مستقر می شوند؛ این این تعداد نیز ۲۰۰ خانوار بومی این شهرستان هستند.

هاتف ممیزی اذعان داشت: برطرف سازی موانع و کار در این حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی است؛ هر چه در این راه هزینه کنیم برای تولید، معیشت و سلامت پایدار جامعه سرمایه گذاری کرده ایم.

به گفته وی، ۶۵ درصد جمعیت عشایری استان تهران باسواد هستند که این آمار در سطح کشور بی نظیر است.

این مقام مسئول گفت: استان تهران دارای ۲ هزار و ۵۸۷ خانوار عشایر است؛ همچنین ۵۰۰ خانوار عشایر مهمان برای قشلاق و ییلاق از استان های سمنان و مازندران دارد.

بهروز صداقتی، معاون اداری مالی و برنامه ریزی فرمانداری شمیرانات نیز در این جلسه اعلام کرد: با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، ورود عشایر به دشت لار در سال جاری با تاخیر صورت می گیرد و کوچ این گروه از ۲۱ خرداد ماه آغاز خواهد شد.

رئیس جهاد کشاورزی شمیرانات اظهار داشت: با توجه به پوشش گیاهی مطلوب امسال و همت و تلاش بیش از پیش زنبورداران پیش بینی می شود تولیدات عسل شهرستان نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.

مسعود ایلکا با اعلام اینکه در سال گذشته، ۳۰ هزار و ۷۵۹ کلونی زنبور عسل در دشت لار جانمایی شده بود تصریح کرد: شمیرانات با تولید ۲۱۰ تن عسل رتبه نخست استان تهران در سال ۹۸ را کسب کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه عسل لار به دلیل کیفیت مطلوب برند شناخته شده ای است، امکان جعل لیبل این عسل و یا افزودن شکر توسط برخی زنبورداران سودجو وجود دارد که در راستای جلوگیری از تضییع حقوق زنبورداران واقعی و درستکار و همچنین پیشگیری از کاهش کیفیت و بی اعتمادی مردم، افزایش چشمگیری در نظارت در این زمینه خواهیم داشت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شمیرانات نیز اعلام کرد: اعتبارات لازم برای اجرای طرح کاداستر دشت لار تامین و قرارداد منعقد شده است، لذا پروژه اجرای طرح کاداستر برای تمام پلاک های این منطقه تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

حسن شکری خاطرنشان کرد: پایش و کنترل دام نیز توسط دو اکیپ ۴ نفره به صورت شبانه روزی برای ورود عشایر به دشت لار انجام خواهد شد.

براساس این گزارش، پارک ملی لار با ۲۷۷ هزار و ۸۹ هکتار مساحت در دامنه غربی قله دماوند در استان‌های مازندران و تهران قرار دارد و نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار می‌آید.

این پارک از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده‌است که بارش زیادی را به‌صورت برف ایجاد می‌کند و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته‌است. وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان می‌باشد اهمیت این مجموعه را دو چندان کرده‌است.

در سال ۱۳۵۹ با اتمام ساخت سد لار در پارک ملی لار قسمت اعظم اراضی و مراتع دره لار در محدوده آبی دریاچه سد قرار گرفت که از مرتفع‌ترین دریاچه‌های انسان ساز است.

راه‌های اصلی ورود به پارک ملی لار از مسیر جاده تهران - آمل پس از ورود به پلور از طریق سه راهی لار که به پست ورودی واحد محیط زیست دلیچای می‌رسد بوده، و از طریق جاجرود یا گلندرک می‌توان وارد جاده سد لار شد و پس از گذشتن از گردنه ایرا به ورودی محیط بانی قوش خانه و سپس کمر دشت رسید.

پوشش گیاهی منطقه از تیپ علفزار مشتمل بر گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی تشکیل شده و گیاهان دارویی صنعتی و غذایی دره لار نیز متنوع و دارای معروفیت و سابقه طولانی است که می‌توان از والک، گلپر، چای کوهی، گل گاوزبان، شیرین بیان، کاسنی، آویشن، پیازک، موسیر، باریجه و قارچ نام برد.

به علت موقعیت ویژه کوهستانی و آب منطقه در فصول مختلف سال پرندگان مهاجر و بومی چون کبک و کبک دری، باکلان، حواصیل سفید و خاکستری، انواع عقاب و از پستانداران می‌توان قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس، گراز، شغال و روباه را نام برد که به علت زیستگاه‌های مناسب از رشد خوبی برخوردارند، برخی از خزندگان، دوزیستان و آبزیان پارک ملی لار نیز عبارت‌اند از افعی دماوند، افعی البرزی، یله‌مار، بزمجه، مارمولک، قورباغه و آبزی معروف منطقه نیز ماهی قزل‌آلای خال قرمز است.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 7 خرداد 1399
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیرانات
  • تعداد بازدید 96