En
تاریخ : سه شنبه 15 بهمن 1398
کد 3659

به مناسبت فرا رسیدن ایام دهه فجر، به‌همت کتابخانه اندیشه لواسانات برگزار شد؛

نشست کتابخوان در مدرسه شهید سرلشگر لواسانی

به مناسبت فرا رسیدن ایام دهه فجر نشست کتابخوان در مدرسه شهید سرلشگر لواسانی برگزار شد.
به گزارش روابط عموی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شمیرانات؛ همزمان با فرا رسیدن ایام دهه فجر به همت مسئول کتابخانه اندیشه، لیلا فراهانی، نشست کتابخوان در مدرسه شهید سرلشگر لواسانی برگزار گردید.
همچنین، در این نشست 5 نفر از دانش آموزان به معرفی کتاب پرداختند. امیرعلی محبوبی، محمد مهدی عیدی پور، امیرحسین شیخ سفلی، یگانه شیخ علیا، مرحمت اله عطایی دانش آموزانی بودند که به ترتیب کتابهای پاینده و زنده باد ایران، رازهای روزهای بهاری، درختی که از تاریکی می ترسید، کتاب زمین، چرا با حیوانات مهربان باشیم را به دوستان خود معرفی کردند.
در پایان به ارائه کنندگان کتاب هدایایی تقدیم شد.
گفتنی است، سلسله نشست‌های کتابخوان با هدف بهره مندی علاقمندان کتابخوانی و تمامی اقشار جامعه از کتاب در کتابخانه ها و مدارس برگزار می شود. در این جلسات کتابداران، نویسندگان، شخصیت های فرهنگی عضو کتابخانه، اعضای کتابخانه های عمومی و سایر علاقمندان، به معرفی و اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده خود می پردازند.

کتابهای ارائه شده در این نشست عبارتند از:

*کتاب: پاینده و زنده باد ایران  * نویسنده:  بابک نیک طلب   * معرفی‌کنندگان: امیرعلی محبوبی
 کتاب پاینده و زنده باد ایران را بابک نیک طلب گردآوری کرده است. این کتاب شامل 19 شعر از شاعران است که بابک نیک طلب اشعار را گردآوری کرده است . مضامین این اشعار درباره وطن است و وطن را در قالب کلماتی چون خاک سرسبز دلیران، زمین مقدس، ردپایی از بهشت ، شعر وطن ،خانه و طن ، سرزمین نور توصیف کرده اند. عشق و ارادت شاعران به وطن در این کتاب به خوبی هویداست . علاوه براین چیزی که به زیبایی کتاب افزوده است تصاویری است که با اشعار همراه است و شوق و جذابیت کودکان را برای خواندن اشعار بیشتر می‌کند.
گزیده متن : تو زمین خدا تو هوای منی من اسیر توام تو برای منی نرسد خطری پرو بال تو را نه جنوب تو را نه شمال تورا چه شمیم خوشی وزد از تن تو گل صلح و صفا گل دامن تو شده دامن تو پر عطر خدا ونسیم تو از نفس شهدا نتوانم از این همه دل بکنم تو برای منی وطنم، وطنم!
 
*کتاب: رازهای روزهای بهاری  * نویسنده:  امیرحسین زمانپور   * معرفی‌کننده: محمدمهدی عیدی پور          
کتاب مصوّر حاضر، از مجموعه کتاب‌های «رازهای روزهای بهاری» است که به نثری روان و برای کودکان و نوجوانان تدوین شده است. این مجموعه کتاب‌ها حاوی خاطرات فرزندان و نزدیکان رهبر انقلاب اسلامی، «امام خمینی (ره)» است که در قالب داستان‌های کوتاه آمده است. هدف از نگارش این داستان‌ها آشنایی بیشتر مخاطبان با ویژگی‌های اخلاقی و شخصیت امام خمینی (ره) است. عنوان داستان‌های این کتاب عبارت‌اند از: «باد سرخ»؛ «گل سَر»؛ «پای»؛ «ابتکار آقا»؛ «گل کاری»؛ «عیدی»؛ «بازی با علی»؛ «قایم باشک»؛ و «شستن ظرف‌ها». در داستان «باد سرخ» می‌خوانیم: «فریده»، یکی از فرزندان «امام خمینی (ره)» به بیماری «باد سرخ» دچار می‌شوند، به طوری که نیاز به مراقبت زیاد داشتند. امام خمینی «ره»، خودشان از فریده مراقبت می‌کردند و نمی‌گذاشتند به تاول‌های صورتشان دست بزنند تا پس از 40 روز سلامتی‌شان را به دست آوردند. در قسمت پایانی کتاب اسامی راویان داستان‌ها و نسبت آن‌ها با امام خمینی (ره) ذکر شده است.
*کتاب: درختی که از تاریکی می ترسید   * نویسنده: لاله جعفری   * معرفی‌کننده:  امیرحسین شیخ سفلی
کتاب مصور حاضر، داستانی تخیلی است که با زبانی ساده و روان برای گروه سنی (ب) نگاشته شده است. در داستان می‌خوانیم: «یک درخت بود که از تاریکی می‌ترسید. او توی کوچه، کنار یک تیر چراغ‌برق بود. شب که می‌شد، چراغ روی تیر کوچه را روشن می‌کرد. آن‌وقت، درخت خیالش راحت می‌شد. تا صبح برای چراغ قصه می‌گفت تا خوابش نبرد و خاموش نشود. یک شب، درخت خوابش برد و قصه نگفت. نصف شب از خواب پرید. دید کوچه تاریک است، چراغ هم خاموش است. ترسید و فریاد زد تا چراغ را بیدار کند».

*کتاب: کتاب زمین  * نویسنده: تاد پار  * معرفی‌کننده: یگانه شیخ علیا
کتاب زمین  با این جمله ها آغاز می‌شود: «من از زمین مراقبت می‌کنم؛ چون می‌دانم که می‌توانم هر روز کارهای کوچکی انجام بدهم تا تغییرهای بزرگی ایجاد کنم. در ادامه متن با روایت اول شخص به پیش می‌رود و کودک با فعالیت‌هایی ساده و هوشمندانه آشنا می‌شود که با انجام آن‌ها «زمین» حال بهتری خواهد داشت؛ از کاشت درخت و استفاده از دو طرف برگه های کاغذ تا مصرف بهینه انرژی و استفاده دوباره از وسایل قدیمی به شکلی نو.
کتاب با معرفی مجموعه کتاب‌های «دنیای دوست‌داشتنی من»، معرفی نویسنده و راهنمای والدین و آموزگاران آغاز می شود و با پیامی دل‌گرم کننده و نیروبخش از طرف نویسنده پایان می‌یابد.
تاد پار، تصاویر کتاب را با رنگ‌های شاد و روشن و خط‌های ضخیم مشکی نقاشی کرده است. تصاویر کتاب با متنی یک جمله‌ای و ساده در هر صفحه ترکیب شده‌اند. تاد پار مفاهیم پیچیده را با زبانی ساده، اما نه ساده انگارانه، برای مخاطب خود بیان می‌کند.

*کتاب: چرا با حیوانات مهربان باشیم ؟  * نویسنده: غلامرضا حیدری   * معرفی‌کننده: مرحمت اله عطایی
مجموعه ۱۰ جلدی کتاب خردسال، برگرفته از احادیث و روایات با تصویرگری زیبا منتشر شد. در این مجموعه به پرسش های بسیاری که در ذهن کودکان شما ایجاد می شود پاسخ قانع کننده داده شده است که به گونه ای که کودکان به راحتی بتوانند با مجموعه ارتباط برقرار کنند.
گزیده متن: امامان ما همیشه با حیوانات مهربان بودند، هرگز بارهای بسیار سنگین را روی شترشان نمی گذاشتند، به موقع به آن ها آب و غذا می دادند و از مردم می خواستند که با حیوانات مهربان باشند. اگر هم می دیدند کسی حیوانی را اذیت می کند؛ به او اعتراض می کردند
 


 
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 15 بهمن 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 47