En
تاریخ : چهارشنبه 6 آذر 1398
کد 3486

مفهوم بازآفرینی باید بازتعریف شود

مجید عبدالهی، رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها های کشوراعلام کرد: در حال حاضر هزار و ۳۴۶ شهر در کشور وجود دارد و هزار و ۳۰۴ شهرداری تأسیس شده است؛ وزارت کشور در حال تأسیس شهرداری برای این ۴۲ شهر است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شمیرانات مجید عبدالهی، رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی  سازمان  شهرداری ها و دهیاری ها های کشوردر سخنرانی دوره آموزشی "مفاهیم بازآفرینی شهری پایدار" خاطرنشان کرد: از مجموع جمعیت ۸۲ میلیون نفری کشور حدود ۷۴ درصد در شهرها سکونت دارند؛ بخش عمده ای از این جمعیت در ۹ کلان شهر متمرکز شده اند.
این مقام مسئول ضمن بیان اینکه تهران حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و حدود یک پنجم جمعیت کشور در ۹ کلان شهر سکونت دارند تأکید کرد: این وضعیت اصلاً خوب نیست.
عبدالهی گفت: ۱۴۱ هزار هکتار بافت ناکارآمد در ایران وجود دارد که مطالعات مربوط به انجام این موضوع برای ۵۴۳ شهر صورت گرفته است.
رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی اظهار داشت: مفهوم باز آفرینی باید بازتعریف شود که یعنی چه در تهران ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در بافت های ناکارآمد سکونت دارند؟ بنده معتقدم تعاریف بسیار کالبدی است و شورای عالی صرف مباحث کالبدی بافت را تعریف کرده است.
وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که برخی مناطق کالبدشان ناکارآمد نیست اما اجتماعشان نیازمند بازآفرینی و یا هم آفرینی است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در اجرای بند الف ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور موظف هستیم سالانه ۲۷۰ محله را نوسازی کنیم. این امر بسیار مهم و دشوار است اما اینکه در کدام محله ها باید تمام دستگاه ها مداخله داشته باشند برنامه اقدام مشترک است که به این مورد هم کمتر توجه شده است.
عبدالهی خطاب به شهرداران و متولیان امر بازآفرینی شهری تأکید کرد: توجه به این مسأله در واقع تمرکز بر محرومیت زدایی و فقر شهری است.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 6 آذر 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 24