En
تاریخ : يکشنبه 28 مهر 1398
کد 3395

آیین بزرگداشت روز جهانی نابینایان با حضور دکتر وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور و دکتر پیروز حناچی شهردار تهران مورخ 23/7/98 در تالار ایوان شمس برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان شمیرانات وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور ضمن گرامیداشت روز جهانی عصای سفید و نابینایان، ضمن اشاره به افراد دارای معلولیت بیان کرد: امروز یک جامعه ارزش گزاریش بر این مبنا نیست که چقدر حقوق اکثریت را به رسمیت می شناسد، امروز مبنای ارزش گزاری پیشرفت یک جامعه بر این مبنا است که چقدر به اقلیت های موجود در جامعه حق می دهد و آنها را به رسمیت می شناسد. قبادی دانا اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم شرایطی ایجاد شود که فرصت های برابر برای همه افراد دارای معلولیت خصوصا عزیزان دچار نابینایی ایجاد شود. تحصیلکرده ترین گروه افراد دارای معلولیت عزیزان دارای معلولیت نابینایی هستند و این بسیار جالب توجه است. ما باید شرایطی را فراهم بکنیم که یک فرد دارای معلولیت بتواند یک زندگی مستقل همراه با منزلت اجتماعی کامل در بستر جامعه، با مشارکت موثر و فعال ئ در درون خانواده ایفا بکند.
آیین بزرگداشت روز جهانی نابینایان با حضور دکتر وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور و دکتر پیروز حناچی شهردار تهران مورخ 23/7/98 در تالار ایوان شمس برگزار گردید.
            به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان شمیرانات وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور ضمن گرامیداشت روز جهانی عصای سفید و نابینایان، ضمن اشاره به افراد دارای معلولیت بیان کرد: امروز یک جامعه ارزش گزاریش بر این مبنا نیست که چقدر حقوق اکثریت را به رسمیت می شناسد، امروز مبنای ارزش گزاری پیشرفت یک جامعه بر این مبنا است که چقدر به اقلیت های موجود در جامعه حق می دهد و آنها را به رسمیت  می شناسد. قبادی دانا اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم شرایطی ایجاد شود که فرصت های برابر برای همه افراد دارای معلولیت خصوصا عزیزان دچار نابینایی ایجاد شود. تحصیلکرده ترین گروه افراد دارای معلولیت عزیزان دارای معلولیت نابینایی هستند و این بسیار جالب توجه است. ما باید شرایطی را فراهم بکنیم که یک فرد دارای معلولیت بتواند یک زندگی مستقل همراه با منزلت اجتماعی کامل در بستر جامعه، با مشارکت موثر و فعال ئ در درون خانواده ایفا بکند.
گفتنیست : شهردار تهران تسهیل در تردد معلولان در مترو و حوزه حمل و نقل عمومی و در پیاده روها جزو اولویت ها بیان کردند .  پیروز حناچی در مراسم گرامیداشت روز جهانی نابینایان به مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان اشاره کرد و گفت: مناسب سازی فضای شهری و ایجاد فرصت های برابر برای همه موضوع بسیار مهمی است که در تمامی کشورهای دنیا این موضوع پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه در معنای امروزی معلولیت، معلول کسی نیست که صرفاً بر روی ویلچر می نشیند یا نقیصه ای دارد، بلکه فردی معلول است که نتواند در عرصه های اجتماعی به راحتی حاضر شود، عنوان کرد: فردی که نتواند در عرصه های اجتماعی حاضر شود از معلولیت رنج می برد. با این نگرش اساسا نگاه به معلولیت هم تغییر می کند و موضوع مناسب سازی شهری و فضاهای عمومی، موضوعی محوری می شود. با این نگاه جدید همه گروه های سنی و اقشار می توانند در دسته معلولان قرار گیرند. در واقع، فردی که روی ویلچر نشسته است، فردی که زانویش را عمل کرده و بانوی باردار و یا آن خانمی که کالسکه کودک خود را حمل می کند مخاطب مناسب سازی معابر و فضاهای عمومی قرار می گیرند.
وی به شعار همایش روز جهانی نابینایان اشاره کرد و گفت: شعاری که دوستان برای این روز انتخاب کرده اند مبنی بر فرصت های برابر ، دسترسی پذیری ، اشتغال و نیاز امروز ، نه آرزوی فردا ، جزو حقوق انسانی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ما در شهرداری تهران تلاشمان این است که در درجه اول همه فضاهای عمومی برای افراد معلول مناسب سازی شود. علاوه بر آن در حوزه فناوری های دیجیتال امکان استفاده عزیزان نابینا از سرویس های دیجیتالی وجود داشته باشد.
شهردار تهران اضافه کرد: تسهیل در تردد معلولان در مترو و حوزه حمل و نقل عمومی و در پیاده روها جزو اولویت های ماست. در موضوع خاص نابینایان ما جزئیاتی را اجرا می کنیم که معنای خاصی دارد اما اگر این مفاهیم به پیمانکارانی که آن را اجرا می کنند آموزش داده نشود ممکن است به عکس خود تبدیل شود. حناچی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی توانایی های خاص معلولان پرداخت و تصریح کرد: باید تلاش کنیم همه عزیزانی که از نقیصه رنج می برند اما خداوند موهبت های دیگری به آنها داده امکان بروز استعداد را داشته باشد.
در پایان مراسم تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی مابین بهزیستی، معاونت تعاون وزارت رفاه، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون همزمان با گرامیداشت روز جهانی عصای سفید با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور و معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد گردید .
 
 
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 28 مهر 1398
  • توسط اداره بهزیستی فرمانداری شمیرانات استانداری تهران
  • تعداد بازدید 40