En
تاریخ : چهارشنبه 13 شهريور 1398
کد 3279

روستائیان شمیرانات محصولات خود را مستقیم به فروش خواهند گذاشت

با احداث مرکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی شمیرانات تا پایان سال جاری، روستائیان می توانند محصولات کشاورزی، دامی، صنایع روستائی و ... را مستقیم و بدون واسطه به فروش برسانند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شمیرانات، سیاوش شهریور، فرماندار شهرستان در جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان توضیح داد: توافق شده تا زمینی به مساحت 5 هزار و 700 مترمربع از اراضی مسکن و شهرسازی در منطقه زردبند شهرستان برای ایجاد این مرکز واگذار شود.
به گفته وی نحوه واگذاری زمین و نحوه واگذاری غرفه ها به روستائیان هنوز مشخص نشده و در دست تصمیم گیری قرار دارد.
این مقام مسئول تصریح کرد: ایجاد چنین مرکزی با هدف سودآوری بیشتر برای کشاورزان خرد بیش از 20 سال است که آرزوی دیرینه شهروندان بوده و فرمانداران پیگیر آن بودند و در نهایت در سال 97 به تصویب شورای برنامه ریزی استان تهران رسیده است.
ایلکا تصریح کرد: اعتبار احداث مرکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی شمیرانات از صندوق توسعه بخش کشاورزی استان تهران تامین خواهد شد و تلاش می کنیم تا پایان سال 98 به بهره برداری برسد.
مسعود ایلکا، رئیس اداره جهاد کشاورزی شمیرانات نیز در ادامه به ارائه گزارش عملکرد این حوزه در شهرستان پرداخت و گفت: 7 هکتار و 500 مترمربع گلخانه در سطح شهرستان فعال است که تا پایان سال 5 هکتار دیگر به آن افزوده خواهد شد؛ بیشترین گل کشت شد در گلخانه های شمیرانات گلایل و لیلیوم هستند.
وی اذعان داشت: از 7 هزار و 100 مترمربع اراضی کشاورزی شهرستان 26 هکتار آبیاری تحت فشار انجام شده و 71 هکتار در دست اجراست؛ 150 هکتار دیگر نیز مطالعاتش انجام شده و با تامین اعتبار عملیاتی می شود.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پرونده 6 متقاضی برای دریافت تسهیلات خرید ادوات مکانیزه کشاورزی به بانک معرفی شده که برای 29 دستگاه اعتباری بالغ بر 13 میلیارد تومان مورد نیاز است.
ایلکا اظهار داشت: 40 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان که 125 کشاورز مشغول کار در آنها هستند در سیلاب، بهمن، سرمازدگی و تگرک از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 12 میلیارد تومان خسارت دیدند اما برآورد خسارتی که از وزارت کشور تصویب شده به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان است.
وی تصریح کرد: کشاورزان شمیرانات علیرغم برگزاری 37 کلاس توجیهی هیچ یک از کشاورزان خود را بیمه نکرده اند و علت این امر نیز خرده مالک بودن آنها است.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شمیرانات گفت: طرح ماداستر در 700 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان انجام شده و باقیمانده آن نیز تا پایان سال اجرایی خواهد شد.

  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 13 شهريور 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 63