En
تاریخ : چهارشنبه 26 تير 1398
کد 3075

فرماندار شمیرانات:از افتتاح مرکز فروش محصولات لبنی و کشاورزی شهرستان شمیرانات در روزهای پیش رو خبر داد.

دکتر سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات در مراسم شکرگزاری برداشت محصول گیلاس"جشنواره گیلاس شهرستان شمیرانات " در بخش لواسانات از افتتاح مرکز فروش محصولات لبنی و کشاورزی شهرستان شمیرانات در روزهای پیش رو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری  شهرستان شمیرانات از جمله قطب‌های تولید گیلاس کشور به شمار می‌رود و همه ساله شهروندان این منطقه در فصل برداشت این میوه، جشن شکرگزاری در لواسان برگزار می کنند.
شمیرانات سال گذشته رتبه نخست کشوری را در تولید گیلاس از آن خود کرد.
فرماندار شمیرانات در این جشنواره ضمن پاسداشت زحمت باغداران لواسان و شمیرانات در تحقق ظرفیت های کشاورزی این منطقه گفت: باید از تغییر کاربری‌های گسترده نیز جلوگیری کنیم تا کشاورزی و فضای زیبای شهرستان حفظ شود.
دکترسیاوش شهریور افزود: آب ثروت ملی و متعلق به مردم است، با توجه به اینکه ۳۵ درصد آب شرب شهر تهران از شهرستان شمیرانات تأمین می شود باید مسئولیت صیانت از آب را نیز جدی بگیریم.
وی با تأکید بر ضرورت صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی گفت: باید تلاش کنیم محصولاتمان را به کنسرو و … نیز تبدیل و صادر کنیم.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید تقویم تولیدی تهیه تا کشاورزان طبق برنامه، تولید کنند و متضرر نشوند.
وی همچنین از افتتاح مرکز فروش محصولات لبنی و کشاورزی شهرستان شمیرانات در روزهای پیش رو خبر داد.
دکتر شهریور با اشاره به تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز توسط جهاد کشاورزی اذعان داشت: هوای مردم بومی و افرادی که برای خانواده خود سرپناهی می‌سازنند را داشته باشید.
برداشت ۴۳ هزار تن گیلاس
مدیر جهاد کشاورزی شمیرانات نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: امسال یکهزار و ۵۰۰ هکتار از باغ های شهرستان زیر کشت گیلاس قرار گرفت.
مسعود ایلکا اعلام کرد: از مساحت مذکور ۴۳ هزار تن گیلاس برداشت و به کشورهای همسایه نیز صادر شد که در اقتصادی کردن تولید اثرگذار بود.
به گفته وی، گیلاس‌های مناطق اطراف شهر لواسان مثل سینک، امواج و افجه و در بخش رودبارقصران، روستای آهار از مرغوب ترین این محصول هستند.
ایلکا تأکید کرد: با توجه به کیفیت و میزان تولید گیلاس در شمیرانات قطعاً مقام اول استان را حفظ خواهیم کرد.
این مقام مسئول ضمن اعلام اینکه سه گیلاس‌کار نمونه برای امسال به وزارت جهاد کشاورزی معرفی شدند یادآور شد: سال قبل مسعود سینکی با تولید ۳۷ تن محصول در هر هکتار به عنوان گیلاس کار نمونه کشوری انتخاب شده بود.
 در پایان این جشنواره از کشاورزان برتر شهرستان شمیرانات تقدیر شد.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 26 تير 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 56