En
تاریخ : سه شنبه 28 خرداد 1398
کد 2963

اجرای دوره آموزشی بیماری التور و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

به همت واحد پیشگیری ومبارزه با بیماری های واگیر ستاد کلاس آموزشی بیماری التور و تب کریمه کنگو درتاریخ 27-3-98 برای پرستاران کنترل عفونت بیمارستان های تابعه شبکه بهداشت شمیرانات برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره شبکه بهداشت ودرمان شهرستان شمیرانات به همت واحد پیشگیری ومبارزه با بیماری های واگیر ستاد کلاس آموزشی بیماری التور و تب کریمه کنگو درتاریخ 27-3-98 برای  پرستاران کنترل عفونت بیمارستان های تابعه شبکه بهداشت شمیرانات برگزار شد.
دراین دوره آموزشی تعریف بیماری التور و تب کریمه کنگو، راههای انتقال و پیشگیری از این  بیماری ها،درمان این بیماری ها  و نحوه برخورد با موارد مشکوک طبق دستورالعمل کشوری بیان شد.
تب کریمه کنگویک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود. این بیماری در فصل‌های گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند.مقاومت ویروس در برابر گرما کم است و در دمای ۵۶ درجه سانتیگراد  به مدت ۳۰ دقیقه از بین می‌رود؛ بنابراین پختن گوشت یا پاستوریزه کردن شیر باعث از بین رفتن ویروس می‌شود.مخزن و ناقل ویروس در طبیعت، اصولاً کنه‌ها هستند و گاو، گوسفند، بز، خرگوش، خرگوش صحرایی و جوجه‌تیغی و حتی جوندگان مثل موش نیز به عنوان ناقل شناخته می‌شوند. اما انواع پرندگان به جز شتر مرغ در برابر این بیماری مقاوم هستند. این ویروس از طریق گزش کنه آلوده ویا  تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده منتقل می شود.علایم این بیماری شامل بیمار دچار سردرد شدید، تب، لرز، درد عضله(بخصوص در پشت و پاها)، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، ترس از نور (حساسیت به نور) می‌شود.خون‌ریزی در مخاطها وخون ریزی زیرجلدی در پوست بخصوص در قسمت بالای بدن و در طول خط زیربغلی دیده می‌شود .خون‌ادراری و خون‌دماغ، خون‌ریزی لثه و خونریزی غیرطبیعی رحم ایجاد شود و گاهی خلط خونی، خون‌ریزی در ملتحمه و گوشها نیز دیده می‌شود. برخی موارد خون‌ریزی از بینی، استفراغ خونی، ملنا و خون‌ریزی غیرطبیعی رحم آن قدر شدید است که بیمار نیاز به تزریق خون دارد.چون این بیماری در دام، بدون علامت است، باید از مصرف گوشت تازه خودداری شود و دام پس از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای صفر تا مثبت چهار درجه سانتی گراد قرار گیرد تا ویروس‌های آن کشته شوند و پس از آن مصرف شود. در هنگامی که پرسنل مراقب بیمار در معرض تماس پوستی یا پوستی مخاطی با خون، مایعات بدن یا فضولات بیمار قرار می‌گیرند بایستی فوراً سطح آلوده را با آب و صابون بشویند. از خرید گوشت‌های بازرسی نشده بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیرمجاز) خودداری شود.
 
 
 
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 28 خرداد 1398
  • توسط شبکه بهداشت و درمان شمیرانات استانداری تهران
  • تعداد بازدید 10