En
تاریخ : شنبه 25 خرداد 1398
کد 2940

550خانوار عشایر به دشت لار وارد شدند

مسئول امور عشایری شهرستان شمیرانات اعلام کرد: ۵۵۰ خانوار عشایر به منطقه ییلاقی دشت لار وارد شدند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شمیرانات محسن بختیاری مسئول امور عشایری شهرستان شمیرانات بیان اینکه هر ساله عشایر در ۱۵ خرداد ماه به دشت لار کوچ می کردند خاطرنشان کرد: طبق مصوبه ستاد کوچ استان تهران و بازدید میدانی نمایندگان دستگاه های متولی از شرایط منطقه مقرر شد ورود عشایر در سال جاری با ۶ روز تاخیر در ۲۱ خرداد ماه آغاز شود.
وی اظهار داشت: حدود ۲۰ دامدار شهرستان پردیس مجوز چرا در سامانه های بعد از روستای ایرا شمیرانات و قبل از دشت لار را دارند که ورود آنها نیز از ۱۸ خرداد آغاز شده بود.
مسئول امور عشایری شمیرانات اذعان داشت: در سال های گذشته حدود ۳۰ هزار دام بیش از پروانه دامداران به دشت لار وارد می شدند که امسال تمام اهتمام خود را به کار گرفتیم تا از ورود دام غیرمجاز جلوگیری کنیم.
بختیاری تاکید کرد: دامداران واکسیناسیون دام ها را در زمان معین انجام داده و در این زمینه با هیچ مشکلی مواجه نیستیم.
به گفته وی دشت لار با مساحت ۷۳ هزار هکتار، حدود ۶۵ درصد در حوزه شهرستان شمیرانات، ۱۰ درصد دماوند و ۲۵ درصد مازندران قرار دارد.
مسئول امور عشایری شمیرانات تصریح کرد: اولین و مهم ترین پروژه آماده سازی دشت لار مربوط به بازگشایی، نگهداری و تسطیح ایل راه ها است که در بارش ها و ریزش ها دست خوش تخریب و تغییرات چشمگیری می شوند.
وی افزود: مرمت شبکه انتقال آب شرب برای خانوار و دام ها نیز گام بعدیست که در حال انجام است.
بختیاری خاطرنشان کرد: در راستای حفظ بوته ها و جلوگیری از آتش سوزی منابع طبیعی، توزیع سوخت فسیلی نیز به تمام سامانه ها با نرخ دولتی انجام می شود و آرد خوراکی نیز برای پخت نان در اختیار عشایر قرار می گیرد.
وی همچنین یادآور شد: سامانه های دشت لار در حوزه شمیرانات دارای ۹ چراغ معابر و ۹ حمام خورشیدی می باشد.
مسئول امور عشایری شمیرانات تاکید کرد: شرایط دشت لار در سال جاری بسیار مطلوب و با طراوت است و با توجه به بارش های اخیر مشکل کم آبی نیز وجود ندارد اما عشایر و گردشگران مراقبت لازم در عبور از مسیرهای بسیار لغزنده منطقه را داشته باشند.
بختیاری ضمن بین اینکه دشت لار دارای ۵۴ سامانه می باشد افزود: سامانه به محل عرفی تجمع عشایر گفته می شود؛ عشایر هر سامانه عمدتاً از یک ایل و طایفه هستند.
 
  • نوشته شده
  • در شنبه 25 خرداد 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 45