En
تاریخ : چهارشنبه 17 دي 1393
کد 287

فرماندار شهرستان شمیرانات: شوراي فرهنگ عمومي از جمله نهادهاي مهم و موثري است كه وظيفه سياست گذاري ،برنامه ریزی، هدايت ، تجزيه و تحليل وضع فرهنگ عمومي جامعه را بعهده دارد

عزت الله خانمحمدی فرماندار شهرستان شمیرانات: شمیرانات میزبان اقشار مختلف مردم و گردشگران بسیاری است و ماباید بار فرهنگی برای این جامعه داشته باشیم/ حجت الاسلام لواسانی: رمز پیروزی و موفقیت، استقامت و پایداری در امور محوله است ، که سیره پیامبر مکرم اسلام میباشد

فرماندار شهرستان شمیرانات در" نود وششمین "جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان  که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد با اشاره به اهمیت فرهنگ و اولویت پرداختن به مسائل عرصه فذهنگی نسبت به سایر حوزه ها تصریح کرد: شوراي فرهنگ عمومي از جمله نهادهاي مهم و موثري است كه وظيفه سياست گذاري ، هدايت و نظارت ، تجزيه و تحليل وضع فرهنگ عمومي جامعه را بعهده دارد

خانمحمدی در ابتدای جلسه ضمن  تبریک فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد با سر سعادت  پیامبر اکرم(ص) و امام صادق (ع) با قرائت فرازی از وصیت نامه الهی سیاسی امام خمینی (ره) در مورد اهمیت پرداختن به وحدت کلمه ،وجود روحیه تعاون و همکاری را در شهرستان شمیرانات مطلوب و مثبت خواند و تاکید داشت می بایست همواره بر اساس وصیت امام راحل در مسیر وحدت گام برداریم،

خانمحمدی قائم مقام شورای فرهنگ عمومی تأکید نمود : برای ثمر بخشی بیشتر جلسات شورای فرهنگ عمومی و بومی کرذن تصمیمات و برای نگاه راهبردی به این تصمیمات ، می بایست کمیته های مصوب جلسات گذشته به صورت فعال تر اقدامات خود را انجام و نتایج را به شورا  گزارش نمایند.

فرماندار شمیرانات ، همچنین از حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا دعاگو امام جمعه فقید شمیرانات به عنوان فردی مجاهد،مبارزی اندیشمند،فرهنگی، فرهیخته و مردمی یاد کرد که زحمات و خدمات زیادی را در عرصه  های مختلف مسئولیت به ویژه در سمت امام جمعه شهرستان متحمل شده بود و سالیان متمادی وظیفه ریاست جلسات شورای فرهنگ عمومی را به عهده داشت.

خانمحمدی، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید سعید لواسانی را به عنوان رییس جدید این جلسه معرفی نمود و افزود : وجود دو سید بزرگوار در دو بخش  که وظیفه هدایت مردم از تریبون امامت جمعه بر عهده آنها است، یقینا منشأ خیر و برکت برای مردم منطقه خواهند بود .

وی در ادامه بررسي معضلات و ويژگي هاي فرهنگي كه در جامعه شهري و روستايي وجود دارد ، و ارايه راهكارهاي مناسب براي رفع اين معضلات و انعكاس آن به شوراي فرهنگ عمومي را از ملزومات جلسه دانست و تشکیل کمیته های فرعی فرهنگ عمومی را در دو بخش پیشنهاد کرد.

وی بضاعت و ظرفیت فرهنگی شهرستان را بسیار قوی دانست و  مساجد را بستری مناسب برای انجام فعالیت های اجتماعی و فرهنگی خواند که کانون راهبری است و باید بیشترین بهره را از آن برد .

در ادامه جلسه حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید سعید لواسانی رییس جدید شورای فرهنگ عمومی شهرستان  بیان داشت:فرهنگ را بايد از قرآن آموخت و بايد فرهنگ قرآن و دين مداري را در جامعه اسلامي زنده كرد و با اساره به آیه 112  از سوره هود، استقامت و پایداری را لازمه و رمز موفقیت در هر کاری دانست و افزود: زمانی به پیامبر اکرم دستور پایداری داده میشود ، از ایشان میخواهند در ادای وظیفه محوله  خود که اولا بندگی و عبودیت است و ثانیا ترویج ،تبلیغ و به ثمر رساندن دین خداست، پایدار ی و استقامت داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که خداوند به پیامبر دستور میدهد  همانطور که به تو امر شده است  باید در تبلیغ دین ريال اداره و به ثمر رساندن  آن و ایجاد تمدن اسلامی پایدار باشی گفت در سوره شوری میفرماید کسی که با پیامبر توبه میکند و به او ایمان می اورد نیز موظف استقامت است ، لذا با تفکر در این آیات در میابیم پیامبر به عنوان حاکم جامعه اسلامی وظیفه دعوت امت اسلامی به استقامت را نیز بر عهده دارد. یعنی مسئولیت جامعه اسلامی نیز به عهده پیامبر است، ما نیز با درک این موضوع پی به سخت بودن کارگزاری در نظام اسلامی میبریم.

امام جمعه لواسانات گفت : اگر ما کارگزار نظام اسلامی هستیم ، تنها وظیف و مسئولیت امور خود را نداریم و باید جامعه هدف و مخاطب را نیز با خود همراه کنیم  و و انها را در مسیر بندگی و عبودیت خدا  و مسیر  تحقق اهداف اسلامی قرار دهیم.

وی ابراز داشت : اولین وظیفه ما بررسی معضلات فرهنگی است و باید اولویت اولمان شناسایی معضلات و مخاطرات فرهنگی شهرستان قرار دهیم.

 دکتر مظفر نماینده محترم مجلس نیز ضمن تبریک هفته وحدت ، گفت وظیفه شورای فرهنگ عمومی تبیین مبانی ارزشی و نظری  است که ما به آن اعتقاد داریم  و باید به این مطلب پرداخت که چگونه این مبانی در جانعه به رفتار تبدیل شود و این رفتار مبدل به شخصیت افراد گردد و جامعه پیرامون را جامعه اخلاقی کند

وی با بیان این موضوع که: باید به این مسائل و مبانی جهت داد گفت: فرهنگ عمومی مصادیقی دارد که باید توسط اداره ارشاد یا سایر نهاد های ذیربط احصا شده  ، بعد از پردازش در این شورا در سطح شهرستان اشاعه داده شود. باید سعی شود  فرهنگ اسلام و انقلاب در جامعه نهادینه شود.

 حضرت حجت الاسلام شیرازی امام جمعه رودبارقصران نیز ضمن اشاره به سیره پیامبر اکرم که همیشه مردم را با خود همراه میکرد بیان داشت : ممکن است مسئولیت یک مسئول باعث دوری او از مردم شود ، لذا مسئولین باید به بطن مردم بروند و از مسائل و مشکلات انها با خبر شوند.

 وی حضور مسئولین در بین مردم را امر مهمی خواند  و افزود: باید مردم را با خود همراه کنیم  تا آنها شکافی بین خود و مسئولین احساس نکنند چراکه مسئولین برآمده از دل مردم اند و باید در دل مردم بمانند.


آلبوم تصاویر فرهنگ

  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 17 دي 1393
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیرانات
  • تعداد بازدید 211