En
تاریخ : چهارشنبه 18 ارديبهشت 1398
کد 2835

کمک‌های اهالی روستای کُندبه سیل زدگان خوزستان

گزارشی از کمک‌های اهالی روستای کُند بخش لواسانات به سیل زدگان خوزستان
به گزارش روابط عمومی بخشداری لواسانات شروع سال جدید همراه شد با بارش‌های شدید و بی‌سابقه و به دنبال آن سیل‌ در استان‌های مختلف کشور که صدمات جانی و مالی زیادی به همراه داشت. با شدت گرفتن خسارات و تداوم سیلاب‌ها و ضرورت کمک و پشتیبانی در تامین نیازهای اساسی و اولیه آسیب‌دیدگان  وبا تدبیر استاندار تهران، تهران به عنوان استان معین خوزستان معرفی و مقرر شد تا همه دستگاه‌های اجرایی، نهادها و بخش‌های خصوصی و عمومی با هدف تامین نیازهای اساسی سیل‌زدگان خوزستان و در قالب کمک های مردمی که توسط هلال احمر و کمیته امداد جمع آوری می‌شدند مشارکت کنند.
خوشبختانه در اسفند سال گذشته با حضور دکتر سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات، حمید دانش آموز بخشدار لواسانات، مهندس کتابدار مدیرکل جمعیت هلال‌احمراستان تهران ، فراهانی رئیس هلال احمر شمیرانات اولین خانه هلال‌احمر روستایی شمیرانات در روستای کند بخش لواسانات افتتاح شد، انتخاب و افتتاحی که پیامدهای مبارکی به همراه داشت.
 با فروکش کردن موج کمک‌های احساسی فرصت مناسبی فراهم شد تا با نیازسنجی مناسب به تامین لوازم اولیه و ضروری زندگی اقدام شود. از همان روزهای ابتدایی جمع‌آوری کمک‌های مردمی، خانه هلال کند نیز همراه با بقیه خانه‌های هلال‌احمر سراسر کشور با دایر کردن پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی در سطح شهر، کمک‌های نقدی و غیرنقدی  بخش لواسان را جمع‌آوری کردند و تاکنون در قالب دو کاروان هر کدام با ارزشی بیش از 200 میلیون تومان به این مناطق ارسال کردند.

همیشه پای یک زن در میان است
اما آنچه این فعالیت را متمایز و بی‌نظیر کرده است اینکه زنان روستای کند، در یک اقدام خودجوش و خداپسندانه با تلاش بی‌وقفه و خاص خود توانستند بیش از 170 دست رخت‌خواب کاملا نو و دست دوز شامل تشک، پتو و بالش آماده و به هم‌وطنان سیل‌زده اهدا کنند. چند سرویس لحاف و تشک مخصوص جهزیه عروس و رخت‌خواب کودک نیز در میان این وسایل چشم‌نوازی می‌کند. مادران و مادربزرگانی که با سلیقه تمام و به همان سبک و سیاق گذشته، زیباترین نقش‌ها را با دستانی از  جنس مهر و نخی از عشق کوک زدند و ماندگار ساختند.
از صفر تا خدا
سجودیان، دهیار روستای کُند در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته شده توسط این دهیاری و خانه هلال احمر فعال در این روستا اعلام کرد: برای من به عنوان دهیار این روستا هم جای تعجب و شگفتی بود که چگونه بیش از 200 میلیون تومان کمک نقدی برای سیل‌زده‌ها در این روستا جمع‌آوری شده است! روستایی که درآمد اصلی‌شان از راه باغداری و کشت گیلاس و گردو است و سال گذشته به دلیل سرمازدگی درآمد صفر داشته‌اند، اینطور با دلی بزرگ و دستانی بخشنده تا این اندازه در این اقدام مشارکت کردند. به واقع از صفر تا خدا رسیدن، تنها دلی بزرگ می‌خواهد که این مردمان دارند.  تا این روز دو کامیون از کمک‌هایجمع‌آوری شده در قالب مواد خوراکی، لوازم بهداشتی، لباس‌های کاملا نو و ... به مناطق ارسال شده است و  همچنان هم در حال بسته‌بندی و دسته‌بندی اقلام دریافتی هستیم تا به زودی به مناطق مشخص شده ارسال شود.
 سجودیان در ادامه از مردمی گفت که برای این کار از هرآنچه داشتند گذشت کردند تا دل هم نوعی را شاد و لبی را خندان کنند.
در ایامی که در پایگاه هلال‌احمر کمک‌های مردمی را جمع‌آوری می‌کردیم شاهد صحنه‌های بزرگی بودیم که سخاوت این مردم را نمایش می‌داد. پیرمردی که تنها موجودی کارت بانکی‌اش که 10 هزار تومان بود را با اشک و شرمندگی از کم بودن اهدا کرد تا مادری که النگوی دستش را درآورد و دراختیار ما گذاشت. این گذشت‌ها در بین نوجوانان ما هم دیدنی بود. پسر نوجوانی که یک قوطی تُن ماهی به ما اهدا کرد و پرسید تا سه روز دیگر هستید؟ گفتم چرا می‌پرسی؟ گفت چون من روزی 3 هزار تومان پول توجیبی دارم می‌خواهم تا 3 روز دیگر هم پول‌هایم را جمع کنم و یک تُن دیگر بخرم و اهدا کنم! وقتی اینها را می‌بینیم خجالت می‌کشیم که ما برای این مردم چه کردیم و چه باید بکنیم. به باور من این اقدام مردمی، کار جهادی است. این کار یعنی جهاداکبر با نفس خودت، که در اوج گرفتاری‌های مالی و اقتصادی، ناتوانی‌های جسمی و ..هرآنچه در وجودت داری را به هم‌نوع ببخشی و تلاش کنی حتی با کار ساده‌ای مثل دوختن با دست و نخو سوزن این شاهکار را بسازی. باید قدردان این مردم بود.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 18 ارديبهشت 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 59