En
تاریخ : چهارشنبه 18 ارديبهشت 1398
کد 2833

کمیته التور شبکه تشکیل جلسه داد

به همت واحد پیشگیری ومبارزه با بیماری های واگیر کمیته شهرستانی التور در روز سه شنبه هفدهم اردیبهشت ماه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان شمیرانات به همت واحد پیشگیری ومبارزه با بیماری های واگیر کمیته شهرستانی التور در روز سه شنبه هفدهم اردیبهشت ماه  برگزار شد.
وبای التور بيماري اسهالي مناطق گرمسيري (يا در فصول گرم مناطق ديگر) است كه توسط باكتريي بنام ويبريوكلرا ايجاد مي شود كه منحصراً انسان را مبتلا مي كند و علايم آن ناشي از سمي است كه توسط ميكروب در روده انسان ترشح مي شود.این بیماری از طريق دست هاي آلوده، تماس با مواد دفعي و استفراغ بيماران و لوازم آلوده، همچنين آب آلوده به مدفوع، سبزي و ميوه هاي خام آلوده يا شسته شده با آب آلوده و يا غذاي آلوده شده توسط دست يا مگس امكان پذير است.
باكتري التور بر روي مخاط دستگاه گوارش انسان تأثير گذاشته و دفع مايع را از راه مدفوع افزايش مي دهد. كشندگي بيماري در صورت عدم جايگزيني سريع مايعات و الكتروليت بدن 30 الي 50 درصد مي باشد. وبا را مي توان با مايع درماني خوراكي يا تزريقي و جايگزيني الكتروليت ها بصورت موفق درمان كرد. آموزش مردم درباره غذا و آب سالم و شتشوي دستها پس از استفاده از توالت يا آبريز از بروز موارد جديد جلوگيري مي كند.به همین منظور هر ساله کمیته ای در شبکه بهداشت ودرمان شمیرانات برای پیشگیری و مبارزه و درمان این بیماری تشکیل می شود که تاکنون در کنترل این بیماری در سطح شهرستان موفق عمل نموده است .
دراین کمیته فوق دکتر عموزاده مدیر شبکه به همراه کارشناس مسئولان ستادی حضور داشتند که  دکتر رجبی (کارشناس مسئول واحد پیشگیری از بیماریهای واگیر ) ضمن ارائه اهداف ،استراتژیها و فعالیت های مرتبط بابرنامه کنترل و پیشگیری از بیماری های منتقله از راه اب وغذا با اولویت التور،از دیگر واحد ها خواست که همچون گذشته برای پیشگیری و کنترل التور همکاری داشته باشند. در پایان این نشست  شرح وظایف و مسئولیت واحدهای ستادی تعیین وتصویب شد.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 18 ارديبهشت 1398
  • توسط شبکه بهداشت و درمان شمیرانات استانداری تهران
  • تعداد بازدید 58