En
تاریخ : شنبه 24 آبان 1393
کد 235

فرماندار شهرستان شمیرانات در جلسه شورای اداری این شهرستان: تقویت و اصلاح ساختار محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان بسیار ضروری است

فرماندار شهرستان شمیرانات در جلسه شورای اداری این شهرستان با بیان اینکه تصرف و تجاوز به منابع و اراضی ملی و زیست محیطی در شهرستان شمیرانات متوقف شده است، از بازگرداندن 80 هکتار از اراضی ملی و زیست محیطی که از سال 86 تا سال 92 توسط زمین خواران تصاحب شده بود و به رغم احکام قضایی صادر شده بلا اقدام مانده بود، خبرداد.

 

 

فرماندار شهرستان شمیرانات در جلسه شورای اداری این شهرستان با بیان اینکه تصرف و تجاوز به منابع و اراضی ملی و زیست محیطی در شهرستان شمیرانات متوقف شده است، از بازگرداندن 80 هکتار از اراضی ملی و زیست محیطی که از سال 86 تا سال 92 توسط زمین خواران تصاحب شده بود و به رغم احکام قضایی صادر شده بلا اقدام مانده بود، خبرداد.

عزت الله خانمحمدی با اشاره به ظرفیت بالای گردشگری شهرستان این ظرفیت گردشگری را برابر ظرفیت گردشگری سه استان کشور دانست و با بیان اینکه ظرفیت های گردشگری این شهرستان در بخش های مختلف گردشگری اعم از طبیعت گردی، ورزشی، تفریحی، مذهبی و تاریخی است و حتی در بخش ورزشی این ظرفیت دارای ابعاد جهانی است،همچون پیست اسکی دربندسر و شمشک و  یا در این شهرستان در بعد سیاسی وجود حسینیه جماران و بیت امام راحل خود دارای ابعاد گردشگری فراوان و مایه مباهات و فخر شهرستان و کشور است، خواستار ایجاد زیرساخت های مناسب برای پارک ملی لار و نجات این پارک ملی و این ظرفیت گردشگری شمیرانات شد.

خانمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در بخش عرصه های ملی و زیست محیطی در این شهرستان در قیاس با دهه 1370 اتفاقات ناگواری رخ داده است که مهار، مدیریت و برخورد با این ناهنجاریها و تصرفات اراضی ملی و ساخت و سازهای غیرمجاز نیازمند هم افزایی و هم گرایی همه مدیران دستگاه های اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی است.

وی با ذکر اینکه ساخت وسازهای غیرمجاز نسبت به گذشته با توجه به برخورد واقدامات انجام شده توسط دستگاه های اجرایی و هماهنگی ها بسیار کاهش یافته است، گفت: طی همین مدت کوتاه 80 هکتار از اراضی ملی از زمین خواران بازپس گرفته شده است. و عزم دولت و مدیریت استان تهران و شهرستان شمیرانات در این زمینه بسیار جدی است.

وی گفت: برخی از تصرفات و تجاوزات به اراضی ملی وجود داشته و پرونده قضایی نیز برای آن مفتوح و در حال رسیدگی است

فرماندار شهرستان شمیرانات تصریح کرد: براساس آسیب شناسی و مطالعات انجام شده  انجام شده عواملی مثل قیمت بالای زمین، نزدیکی به شهر تهران، اقلیم و آب و هوای مطلوب و وجود ظرفیت های گردشگری از مهمترین عوامل سوء استفاده از این منطقه به شمار می آیند.

خانمحمدی ضعف تشکیلاتی در دستگاه های اجرایی مرتبط، کم بودن و یا فقدان اراده برخورد با متخلفین، عدم حضور نیروهای کارشناس، فنی و کارآمد حقوقی و ضعف و تعامل بین بخشی و عدم پیگیری و اجراء احکام صادره قضایی و عدم پیگیری پرونده های قضایی را از دیگر موانع برخورد مناسب و قاطع با متخلفین و زمین خواران دانست.

وی با بیان اینکه هم اکنون هماهنگی بسیار خوبی در سطح شهرستان شمیرانات میان ادارات و دستگاه های مختلف اجرایی قضایی و انتظامی وامنیتی وجود دارد و نتیجه این هماهنگی را میتوان در توقف روند تصرفات اراضی ملی مشاهده کرد، خواستار تقویت و اصلاح ساختار محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان برای تقویت گام های این ادارات درجهت جلوگیری از تخلفات برشمرد و آنرا بسیار ضروری خواند.

وی خاطر نشان کرد: براساس مصوبه به شورای فضای سبز شهرستان شمیرانات و با هماهنگی استانداری تهران و اداره کل منابع طبیعی استان تهران، مقرر گردیده که اراضی ملی واقع در حریم شهرهای لواسان،اوشان ، فشم و میگون ، شمشک و دربندسر و شهرداری منطقه یک تهران برای ایجاد فضای سبز و تفرجگاه در اختیار شهرداری های مربوطه قرار گیرد.


 

  • نوشته شده
  • در شنبه 24 آبان 1393
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 186