En
تاریخ : چهارشنبه 9 خرداد 1397
کد 2013

خسارت70 میلیاردتومانی سیل فشم/ ایجاد ائتلاف جدید در شمیرانات برای جلوگیری ازساخت وسازهای غیرمجاز

خسارت70 میلیاردتومانی سیل فشم/ ایجاد ائتلاف جدید در شمیرانات برای جلوگیری ازساخت وسازهای غیرمجاز

فرماندار شمیرانات از خسارت 70 میلیارد تومانی در پی وقوع سیل فشم در هفته گذشته خبر داد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شمیرانات دکتر سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات در نشست خبری خود در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهرستان شمیرانات گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهرستان‌ شمیرانات به علت ارزش افزوده ملک از جذابیت بیشتری برخوردار است. لذا مورد توجه زمین خواران، کوه خواران و حتی بخشی از مردم که اطلاعات قانونی لازم را برای ساخت و ساز ندارند، قرار می‌گیرد.

وی افزود: شهرداران، بخشداران و دهیاران بی تردید برای هر ساخت و ساز غیرمجازی در سطح شهرستان شمیرانات باید پاسخگو باشند. در سطح این شهرستان حریم رودخانه جاجرود قرار گرفته که سخت گیری‌هایی از سمت دستگاه‌های ذیربط برای ساخت و ساز اعمال می‌شود. لذا در سطح شهرستان همکاری و تعامل مناسبی میان دستگاه‌های ذیربط از جمله منابع طبیعی، آب و فرمانداری وجود دارد و با هر گونه ساخت و ساز غیرمجاز مقابله خواهد شد. تصمیم داریم ائتلاف جدیدی میان شهرداران، بخشداران، دهیاران و خود مردم به عنوان اصلی‌ترین رکن نظارت ایجاد کنیم تا به این ترتیب جلوی هر گونه ساخت و ساز غیرمجاز در سطح شهرستان گرفته شود.

وی تاکید کرد: بی تردید مردم باید متوجه این موضوع باشند که از طریق جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حقیقت جلوی هدررفت منابع و ثروت‌ها گرفته می‌شود. در حال حاضر نیز ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهرستان بسیار کاهش پیدا کرده است.

فرماندار شمیرانات در خصوص سیلاب هفته گذشته در سطح شهرستان شمیرانات و خسارات ناشی از این سیلاب، گفت: به گفته بسیاری از اهالی قدیمی منطقه رودبار قصران این سیلاب از سال 45 تا کنون بی سابقه بوده که خوشبختانه به لطف خداوند بارندگی با آن شدت اولیه ادامه پیدا نکرد و از نخستین لحظات جاری شدن سیلاب کلیه عوامل فرمانداری شمیرانات به همراه دستگاه‌های امدادی و ذیربط در منطقه حضور پیدا کردند و به سرعت برای امداد و نجات وارد عمل شدند.

وی افزود: بازگشایی مسیر رودخانه از نخستین اقداماتی بود که توسط عوامل اجرایی در منطقه انجام شد و آب به مجرای اصلی خود برگردانده شد؛ اما واقعیت تلخی که وجود دارد میزان خسارت وارده به کشاورزان، رستوران‌ها و زیرساخت‌های هر دو بخش لواسانات و رودبار قصران است.

فرماندار شمیرانات افزود : در پی این سیل همه دستگاه‌های متولی به سرعت وارد عمل شدند و از ستاد بحران شهر تهران نیز کمک گرفته شد تا در کوتاهترین زمان ممکن برای افراد گرفتار در کوه‌ها که از سیلاب درون خانه‌هایشان به آن منطقه فرار کرده بودند امدادرسانی انجام شود که در این راستا توانستیم با همکاری دستگاه‌های مختلف برق منطقه را از ساعت 7 صبح روز بعد از جاری شدن سیلاب وصل کنیم. بی تردید اگر واکنش سریع نیروهای امدادی و دستگاه‌های اجرایی نبود تعداد تلفات این حادثه بسیار بیشتر از یک نفر بود. متاسفانه یکی از اتباع کشور همسایه افغانستان در زیرزمین یک ویلا گرفتار شده بود که علی رغم تلاش گسترده ما برای نجات وی، این فرد جان خود را از دست داد که به خانواده این فرد تسلیت می‌گوییم.

دکتر شهریور تاکید کرد: باید خود را آماده کنیم و در مقابل حوادث طبیعی همچون جاری شدن سیلاب و زلزله با درنظر گرفتن موارد ایمنی آمادگی لازم را برای وقوع این حوادث داشته باشیم که برای جبران خسارات ناشی از این حادثه نیز مقرر شد از بودجه ملی بخشی را برای جبران خسارت‌ها اختصاص دهند. قطعا همه رود دره‌های حوزه جاجرود آبخیزداری خواهد شد تا در آینده دچار مشکل نشویم. لایروبی و ساماندهی رودخانه جاجرود در دستور کار قرار گرفته است و برآوردهای اولیه نشان می‌دهد حدود 70 میلیارد تومان خسارت در بخش‌های مختلف با جاری شدن این سیلاب در دو بخش رودبار قصران و لواسانات به زیرساخت‌ها، کشاورزان و رستوران‌های منطقه وارد شده است.

فرماندار شمیرانات در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص اشتغال جوانان در سطح این شهرستان گفت: اشتغال مولفه‌ای پیچیده، چند لایه و ملی است. شهرستان شمیرانات به علت وضعیت اقتصادی که دارد انتظار بیشتری از آن می‌رود و جویندگان کار به این شهرستان بیشتر مراجعه می‌کنند. در حال حاضر 15 طرح در این شهرستان در حال عملیاتی شدن است که اگر این طرح‌ها با کمک استانداری به مرحله اجرا گذاشته شود شاهد کاهش بیکاری جوانان شهرستان شمیرانات به میزان قابل توجهی خواهیم بود.

دکتر شهریور با تأکید بر اینکه فرمانداری شمیرانات تلاش می‌کند در حوزه اشتغال نقش تسهیل گری را برای جوانان ایفا کند، درباره خسارات وارده به باغداران محصول گیلاس در این شهرستان به دلیل بروز سرما گفت: ما دچار یک تغییرات اقلیمی هستیم. تغییراتی که عمیق هستند لذا در بهار امسال به صورت غیر منتظره‌ای شاهد کاهش دما و بارش برف بودیم. بر همین اساس می‌توان گفت که محصول گردو در سطح شهرستان شمیرانات به طور کلی از بین رفته اما در حوزه گیلاس هر چند که آسیب زیاد بوده اما خسارات به اندازه محصول گردو نبوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که با بهره‌گیری از علم روز و تجهیزات پیشرفته بتوانیم درختان را در مقابل سرما حفظ کنیم. خسارات ناشی از سیل و سرمای امسال توسط فرمانداری برآورد و میزان آن به جهاد کشاورزی و ستاد بحران اعلام شده است که امیدواریم دولت امسال از محل منابع ملی با توجه به شرایطی که دارد بتواند منابعی را برای جبران خسارات باغداران تخصیص دهد.

وی تاکید کرد: حدود 150 میلیارد تومان خسارت سرمازدگی به باغات شمیرانات برای سال جاری پیش بینی شده است که امیدواریم بتوان این خسارت را از منابع ملی تا حدودی جبران کرد.

دکتر شهریور در خصوص عرضه کالاهای قاچاق در بازار تجریش در منطقه یک تهران نیز گفت: خوشبختانه شهرستان شمیرانات بارانداز کالاهای قاچاق محسوب نمی‌شود و تنها به صورت خرده فروشی برخی کالاهای قاچاق در حوزه میوه‌ها در سطح شهرستان عرضه می‌شود که ما با این خرده فروشی‌ها نیز مقابله خواهیم کرد. شمیرانات به گونه‌ای قربانی قاچاق کالای شهر تهران قرار گرفته و تلاش می‌کنیم با تمامی خرده فروش‌های کالاهای قاچاق در سطح شهرستان مقابله کنیم.

فرماندار شمیرانات در خصوص ترافیک سطح شهرستان شمیرانات به ویژه در بخش لواسانات و تجریش، گفت: متاسفانه منطقه یک و منطقه تجریش و شمیران تاریخی به علت ساخت و سازهای بی ضابطه و لحاظ نکردن طرح جامع شهری و بلندمرتبه سازی‌های غیراستاندارد و کشنده وضعیت سختی پیدا کرده است. در حال حاضر به طور مشخص خیابان‌ها ظرفیت این همه جمعیت را ندارد. پس باید برای منطقه یک فکری شود. به ویژه اینکه در هر یک از خیابان‌های این محلات پروژه ساخت مال نیز در حال اجراست که وضعیت را بدتر می‌کند. بی تردید در بروز این اتفاق باید متولیان اداره منطقه یک شهرداری تهران و فرمانداری شمیرانات در دوره گذشته پاسخگوی موضوع باشند.

 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 9 خرداد 1397
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شمیران
  • تعداد بازدید 181