En
 چهره های ماندگار- مذهبی

حضرت ایت الله سید جمال الدین دین پرور
حضرت آیت الله سید مهدی امام جمارانی
حضرت آیت‌الله سید علی‌اصغر هاشمی‌علیا
حضرت آیةالله سیدجمال‌الدین دین‌پرور

شخصیت استاد معظم، حضرت آیةالله سیدجمال‌الدین دین‌پرور بین اندیشمندان، و مردم  شناخته شده است، وعلاوه بر این در خارج از کشور خصوصاً اکثر علما و اندیشمندان  اُردو زبان ایشان را میشناسند.

خانواده

پدر ایشان مرحوم آیة الله آقای حاج سید مهدی دین پرور (قدس سره ) عالمی بزرگ و متقی بودند و مادر ایشان خانم مرضیه توفیق یزدانی در عصر خود، بانویی فاضل، معلم و مدیر مدرسه بودند که به زبان فرانسه نیز تسلط داشتند و از مدرسه دارالمعلمات (اولین مرکز تربیت دختران) دیپلم گرفته بودند، معظم له مقدمات زبان عربی و مقداری زبان فرانسوی را از والده‌شان فرا گرفتند.

پدر بزرگ ایشان مرحوم آیة الله العظمی آقا سید جعفر دین پرور از اوتاد زمان و از علمای مبّرز تهران و شمیران و مورد وثوق علماء و مراجع خصوصا حضرت آیت الله العظمی مرحوم آقای بروجردی بودند.

جد بزرگوار ایشان مرحوم آیة الله العظمی آقا سید ابوتراب دین پرور که سال ها در نجف اشرف به تحصیل و تدریس اشتغال و از علماء طراز اول و مراجع آن زمان بودند، ایشان از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی آخوند خراسانی بودند که تقریرات اصول ایشان را به نگارش درآوردند که به صورت خطی، موجود و تا کنون منتشر نشده است.

همچنین اجداد ایشان همگی در دربند شمیران ساکن بودند و جد اعلای ایشان حسینیه و مسجد جامع دربند را بیش از یک قرن پیش بنا نمودند.

پدربزرگ مادری ایشان نیز مرحوم آیةالله آقای شیخ محمد رضا توفیق یزدانی از علما، اندیشمندان و جامع علوم معقول و منقول و صاحب تألیفات بسیاری در عصر و زمان خود بودند و همچنین جد مادری ایشان مرحوم آیة الله حاج شیخ عبدالصمد یزدی نیز از علما و خطاطان نامدار دوره قاجار بودند.

اساتید آیة الله دین پرور

ایشان تا کلاس دوّم دبستان در مدرسه محمدیه درمحله عودلاجان تهران به مدیریت مرحوم جاراللهی مشغول به تحصیل بودند و سپس همراه مرحوم والدشان که برای تکمیل تحصیلات به قم مشرف شدند، در مدرسه باقریه واقع در مدرسه فیضیه به تحصیل ادامه دادند پس از پایان کلاس ششم در سن ۱۲ سالگی به فراگیری دروس حوزوی مشغول شدند. ایشان دانش خویش را نزد چند تن از اساتید آن دوره فرا گرفتند که نام بعضی از آنها ذکر میشود:

مرحوم علامه کرباسچیان که از دوستان پدر ایشان بودند، اولین استاد حوزوی ایشان محسوب می شوند؛ در جلسات علمی که آن مرحوم با ابوی ایشان داشتند مجذوب علوم دینی می شوند و در همان جلسات، مشوق ایشان به فراگیری علوم حوزوی می شوند پس از گذشت یکسال مجدداً همراه با خانواده به تهران باز می گردند.

معظم له در دوران اقامت خویش در تهران نزد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ احمد مجتهدی تهرانی، معارف دینی را آموختند و از اولین شاگردان حوزه درس آن مرحوم بودند. در سن ۱۵ سالگی به دست مرحوم والدشان در شمیران معمم شدند و پس از سه سال تلمذ در تهران درسنّ ۱۸ سالگی به قم مشرف شدند و به مدت دو سال در مدرسه حجتیّه سکنی گزیدند؛ در این مدت کتاب سیوطی و مطول را نزد مرحوم آیة‌الله آقای حاج شیخ رحمت الله فشارکی آموختند، کتاب مغنی را نزد مرحوم حجت الاسلام والمسلین آقای حاج شیخ محمد رضا نحوی و باب حادی عشر را نزد آیة الله آقای حاج شیخ مرتضی تهرانی دام ظله خواندند. درس اخلاق و عرفان را نزد دو استاد بزرگ آن زمان مرحوم آیت الله حاج شیخ عباس تهرانی و مرحوم حاج آقا حسین فاطمی قمی که هر دو از شاگردان مرحوم آیت الله حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی بودند فرا گرفتند.کتاب شرح لمعه را نزد مرحوم آیةالله ستوده، معالم الاصول را نزد آیةالله امینیان رحمة الله علیه و آیة الله نظری دام ظله ، مکاسب را نزد مرحوم آیة الله مشکینی، رسائل را نزد آیة الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی حفظه الله، جلد اول کفآیة الاصول را نزد آیة الله منتظری(ره) و جلد دوم آن را نزد آیة الله سلطانی(ره) فرا گرفتند .کتاب منظومه سبزواری را نزد آیةالله محمدی گیلانی و آیة الله انصاری شیرازی و آیت الله شب زنده دار رحمت الله علیهم، و بخشی از کتاب اسفار را نزد مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی۳ آموختند و پس از آن در درس خارج فقه حضرات آیات بروجردی۴(ره) ،گلپایگانی ۵(ره)، مرتضی حائری۶(ره)(پسر مرحوم مؤسس حوزه علمیه قم)، محقق داماد(ره) و امام خمینی (ره) و خارج اصول را نزد آیت الله شریعتمداری(ره) (تا تعادل و تراجیح) و از آن به بعد در درس آیت الله العظمی اراکی(ره) شرکت کردند و تقریرات برخی از اساتید را مرقوم فرمودند.

اجازات

معظم له از حضرات آیات عظام امام خمینی، گلپایگانی، میلانی، مرعشی نجفی، شوشتری (رحمت الله علیهم) و نیز آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه الله) اجازات مختلف دارند.

تأسیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه

معظم له این بنیاد را در سال ۱۳۵۳ش با الهام از رهنمودها و افکار مرحوم علامه امینی تاسیس نمودند۸. در کنار ایشان شخصیت‌های عالی رتبه‌ای مانند آیةالله دکترشهید بهشتی بودند که هم ازجهت علمی وهم ازجهت مالی مساعدت داشتند و آیةالله شهید مطهری که با راهنمایی‌های علمی همواره یاریگر این بنیاد بودند. ریاست این بنیاد بر عهده ایشان است.

همکاران اولیه بنیاد عبارت بودند از:

۱-حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ عبدالحسین معزی.

۲-شهید حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مصطفوی.

۳- مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ علی موحدی ساوجی.

۴- حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ علی حیدری چیذری.

۵- جناب آقای محمد تقی فرهمند زاد.

کارهایی که زیر نظر معظم له در بنیاد نهج البلاغه انجام گرفته است عبارتند از:

۱-برگزاری شانزده کنگره داخلی و بین المللی نهج البلاغه.

۲- برگزاری کنگره نهج البلاغه در سوریه، لبنان و هند.

۳- تحقیق و تصحیح متن نهج البلاغه و مقابله با قدیمی ترین نسخه های خطی آن برای اولین بار در دنیا و انتشار آن در ایران و سوریّه.

۴- تهیه و ترجمه فارسی از نهج البلاغه به نام نهج البلاغه پارسی.

۵- اقدام به تصویب رشته نهج البلاغه در وزارت علوم در مقطع فوق لیسانس و دکتری.

۶- راه اندازی مرکز آموزش تخصصی نهج البلاغه جهت آموزش طلاب در سال ۱۳۸۰ و اخذ حکم از طرف شورای عالی حوزه در سال ۱۳۸۱جهت سطوح۳و۴.

۷- تأسیس مدرسه مکاتباتی نهج البلاغه و ارسال دروس از طریق پست.( این مدرسه در طی ۹دوره فعالیت بیش ۱۰ هزار نفر عضو دارد)

۸- همکاری و اقدام به ترجمه نهج البلاغه به زبان های مختلف دنیا از جمله فرانسه، آلمانی، انگلیسی و ژاپنی و…

۹- ترجمه کلمات قصار نهج البلاغه به۱۴ زبان زنده دنیا.

۱۰- اقدام جهت ثبت عهدنامه مالک اشتر به عنوان یک سند رسمی در سازمان ملل متحد(یونسکو).

۱۱- چاپ دو تمبر یادبود جهت اولین کنگره بین المللی نهج البلاغه تحت عنوان: «کنگره هزاره نهج البلاغه» در سال ۱۳۵۹ و ششمین کنگره بین المللی نهج البلاغه تحت عنوان «بزرگداشت هزارمین سال وفات علامه شریف رضی(ره)»در سال ۱۳۶۵.

۱۲- انتشار فصلنامه علمی،پژوهشی نهج البلاغه.

13- ایجاد پایگاه اینترنتی نهج البلاغه.

۱۴- نگارش ده ها مقاله در ارتباط با امیرالمؤمنین و نهج البلاغه در مطبوعات داخلی، خارجی و همایش ها.

۱۵- ایجاد پایگاه نهج البلاغه در سوریه، لبنان، هند، ژاپن و جذب اساتید مربوطه.

۱۶- گسترش مسابقات حفظ نهج البلاغه در مدارس سراسر کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش

۱۷- اقدام به تاسیس دانشکده نهج‌البلاغه و همچنین پژوهشکده نهج البلاغه.

۱۸- تالیف، ترجمه وچاپ بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب و رساله درباره نهج‌البلاغه.

۱۹- راه‌اندازی کتابخانه تخصصی امیرالمومنین علیه السلام و نهج‌البلاغه که حاوی بیش از ۱۲ هزار کتاب در بیش از ۹۰موضوع تخصصی می باشد.

۲۰- تحقیق و پژوهش پیرامون احادیث امیرالمؤمنین که حاوی کلیه کلمات قصار، نامه ها، سخنان، خطبه ها و دعاها و نیایش های حضرت می باشد، به نام موسوعة الاحادیث العلویة در ۳۰ جلد.

۲۱- کتابشناسی جامع امیرالمؤمنین علیه السلام و نهج البلاغه.

این بنیاد دارای بخش­های متعددی مانند: انتشارات، پژوهشکده، فصلنامه،­ کتابخانه، مدرسه مکاتباتی و مرکز آموزشی تخصصی نهج­البلاغه می­باشد که در این مرکز اساتید گرانقدری سال­های متمادی مباحث وموضوعات مختلف نهج البلاغه را تدریس می­کنند؛ و تاکنون صدها کتاب، مقاله، رساله و مجله که همگی مربوط به نهج البلاغه می­باشند، دراین بنیاد منتشر شده است. همچنین تا به حال ۱۶ کنگره داخلی و بین المللی پیرامون نهج­البلاغه برگزار شده است؛ اکنون نیز در حال برگزاری مقدمات هفدهمین کنگره بین المللی نهج البلاغه در قم می باشند.

تأليفات آیة الله دین پرور

معظم له از سنین نوجوانی علاقه شدیدی به نویسندگی داشتند به سبب همین علاقه در کلاسی که حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی حفظه الله در شب­های جمعه در کتابخانه مدرسه حجتیه (معروف به پارک) به صورت خصوصی راجع به نویسندگی داشتند و تعدادی از طلاب و فضلای جوان آن روزگار از جمله حضرات آقایان محمد علی گرامی، سید حسن طاهری خرم آبادی، زین العابدین قربانی، سید هادی خسروشاهی و… در این کلاس‌ها شرکت می کردند که یکی از آنان معظم له بودند، مقاله ایشان در آن دوره، رساله حدیث تاریخی غدیر است که در همان زمان به چاپ رسید. در کلاس دیگری نیز که در شب­های پنج شنبه در مسجد مدرسه حجتیه با عنوان پاسخ به شبهات مارکسیسم داشتند، نیزشرکت می­کردند، که محصول این کلاس­ها کتاب «فیلسوف نماها»بود که همان موقع منتشر گردید. البته بعضی نوشتیجات نیز همان موقع به صورت جزوات پلی کپی منتشر گردید.

آثار معظم له که ثمره سال‌ها تلاش علمی ایشان در عرصه علوم مختلف است به شرح ذیل میباشد:

 

کتابها

الف: فارسی

۱-از پارسایان برایم بگو، ترجمه و توضیح خطبه همام(متقین).

۲- امامت علوی.

۳- بحثی درباره حدیث تاریخی غدیر(تاریخچه غدیر خم،پیرامون غدیر، سلام بر غدیر برکه همیشه جاری تاریخ، غدیر؛ قصه یا فرهنگ).

۴- برنامه های خود سازی درراه ایجاد اخلاق اسلامی.

۵- برگزیده موضوعی نهج البلاغه.

۶- پرورش شکوفه های زندگی.

۷- پند های کوتاه از نهج البلاغه برای جوانان.

۸- پیشوای پنجم،امام محمد باقر علیه السلام.

۹- جلوه های خداشناسی در نهج البلاغه.

۱۰- جهان گشای عادل،تاریخچه امام زمان (عج) و گزیده‌ای از روایات مربوط به آن حضرت.

۱۱- چرا مسلمان شدم؟، باهمکاری سید هادی خسروشاهی.

۱۲- در سایه سار خورشید، قرائت نهج البلاغه.

۱۳- در محضر خورشید، سلسله درس های آشنایی با نهج البلاغه.

۱۴- دفتر رنگارنگ برای کودکان باهوش و زرنگ، با همکاری سید علی اکبر حسینی.

۱۵- راه و رسم زندگی از دیدگاه نهج البلاغه.

۱۶- رستاخیز انسان.

۱۷- رستاخیز انسان(آثار اجتماعی باورداشت معاد).

۱۸- روایتی از سرگذشت انسان در هماوری با ابلیس، ترجمه خطبه قاصعه.

۱۹- سیمای کارگزاران درنهج البلاغه،ترجمه عهدنامه امام امیرالمؤمنین علی علیه السلام به مالک اشتر نخعی.

۲۰- شب دیدار، اشگواژه مشتاقی که به حضور پذیرفته شد.

۲۱- شگفتی های آفرینش(۱) طاووس.

۲۲- شگفتی های آفرینش(۲) شب پره.

۲۳- شگفتی های آفرینش(۳) مورچه.

۲۴- ضرورت رهبری.

۲۵- فاطمه(س) بر کرسی رهبری.

۲۶- فرزندم چنین باش، ترجمه نامه سی و یکم نهج البلاغه.

۲۷- فرمان های امام امیرالمومنین علیه السلام به مدیران ارشد.

۲۸- قرآن پارسی.

۲۹- کاوشی در سرچشمه هستی(خداشناسی).

۳۰- کاوشی در سرچشمه هستی(شناخت صحیح از هستی).

۳۱- کاوشی در سرچشمه هستی(عشق و پرستش).

۳۲- کاوشی در سرچشمه هستی(خداپرستی زیر بنای جامعه برین).

۳۳- ماجرای نهضت بانوان.

۳۴- منشور جاودانه در شرح نهج البلاغه.

۳۵- مهدویت در کلام امیرالمومنین علیه السلام.

۳۶- نمونه هایی از نظم جهان.

۳۷- نهج البلاغه پارسی، ترجمه متن و محتوای کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام بر اساس فرهنگ و ادب پارسی.

۳۸- نهج البلاغه موضوعی،‌متن فارسی موضوعی نهج البلاغه.

۳۹- نهج البلاغه همراه، متن کامل فارسی نهج البلاغه.

۴۰- هر لحظه به خدا نیازمندیم.

۴۱- هزار و یک دلیل، اسراری از خداشناسی.

 

ب: عربی

۱-بناء القبور عندالشیعة و الجمهور.

۲- تقریرات درس آیت الله العظمی گلپایگانی.

۳- الدر الباهر فی مقتنیات الجواهر،خلاصه کتاب جواهر الکلام فی شرح شرایع الاسلام.

۴- المثل العلیاء فی حیاة الرضا علیه السلام.

کتاب های معظم له که توسط مترجمین به زبان های دیگر ترجمه شده است:

ج: اردو

۱- برگزیده موضوعی نهج البلاغه.

۲- جهانگشای عادل، تاریخچه امام زمان (عج) و گزیده‌ای از روایات مربوط به آن حضرت.

۳- فرمان های امام امیرالمؤمنین علیه السلام به مدیران ارشد.

د: انگلیسی

برگزیده موضوعی نهج البلاغه

ه: ژاپنی

۱-برگزیده موضوعی نهج البلاغه

۲-سیمای کارگزاران در نهج البلاغه، ترجمه عهدنامه امام امیرالمؤمنین علی علیه السلام به مالک اشتر نخعی.

۳- فرزندم چنین باش، ترجمه نامه سی و یکم نهج البلاغه.

و: فرانسوی

برگزیده موضوعی نهج البلاغه.

ز:قرقیزی

فرزندم چنین باش، ترجمه نامه سی و یکم نهج البلاغه.

 ح: مالایی

منشور جاودانه در شرح نهج البلاغه.

مقالات

الف: فارسی

۱-آّشنایی با شرح ابن میثم بحرانی بر نهج البلاغه.

۲- ابعاد تقوی در نهج البلاغه.

۳- اخلاق،ضرورت زندگیِ دیروز، امروز وفردا.

۴- استاد شهیدی مصداق بارز وحدت حوزه و دانشگاه.

۵- امام و نهج البلاغه، تولدی دیگر.

۶- انسان آرمانی از دیدگاه نهج البلاغه.

۷- تبار شناسی علم مدیریت در پرتو نهج البلاغه.

۸- تبلور دانش و معرفت در بلاغت علوی.

۹- جایگاه نهج البلاغه در اندیشه اسلامی معاصر.

۱۰- جهان بینی الهی در نهج البلاغه.

۱۱- حجّ، مراسم سمبولیک یا مناسک عرفانی.

۱۲- حیات معقول در آینه شرح علامه جعفری.

۱۳- خاستگاه حقوق بشر از دیدگاه امام علی علیه السلام(از منظر نهج البلاغه)

۱۴- خاطرات دوران تدریس امام خمینی.

۱۵- سیره ی امام علی علیه السلام در تقریب و وحدت.

۱۶- شرح خطبه قاصعه .

۱۷- شرح و تفسیر نهج البلاغه.

۱۸- علّامه طباطبایی و نهج البلاغه.

۱۹- علی(ع) نمادی از انسان کامل.

۲۰- غدیر، حقیقتی که به واقعیت پیوست.

۲۱- غیرت دینی و دفاع از دیدگاه امیرمومنان علیه السلام.

۲۲- مدیریت در نهج البلاغه.

۲۳- مفهوم تجلّی الهی در نهج البلاغه.

۲۴- موضع گیری ها و تغییر مواضع.

۲۵- نقش ادبیات در رسالت اسلام.

۲۶- نقش رهبری در اشراف بر شئون جامعه.

۲۷- نگاهی به اوّلین دهه انقلاب.

۲۸- نگاهی به مناصب علامه شریف رضی(مناصب علامه شریف رضی نمادی از ولایت فقیه).

۲۹- نهج البلاغه، منشور جاودانه.

۳۰- نهج البلاغه،نازله ی روح علی علیه السلام.

۳۱- ویژگی های تقواپیشگان.

ب: عربی

۱- دورالأدب فی رسالة الإسلام.

۲- مکانة نهج البلاغة فی الفکر الإسلامی المعاصر.

۳- نهج البلاغه برؤیة خمینیة.

گفتگوهای علمی

۱- آشنایی با نهج البلاغه.

۲-بنیاد نهج البلاغه از زبان مؤسس و رئیس بنیاد نهج البلاغه.

۳- پیرامون تعلیم و تربیت اسلامی.

۴- پیرامون شروح نهج البلاغه.

۵- پیرامون نهج البلاغه،شروح و ترجمه های آن.

۶- ترجمه، اولین گام آشنایی با نهج البلاغه است.

۷- تعلیم و تربیت در نهج البلاغه.

۸- روش ابن میثم در شرح و تفسیر نهج البلاغه.

۹- در محضر استاد.

شرکت در کنگره های بین المللی

مقالات و سخنرانی های متعدد در کنگره های بین المللی از جمله در کشورهای:آلمان، اندونزی،انگلستان، بحرین، پاکستان، ترکیه، سوریه، سیرالئون، عراق، فرانسه، لبنان، مالزی و هندوستان.

کتاب هایی که زیر نظر ایشان منتشر شده است:

۱-بهج الصباغه فی شرح نهج البلاغه،۱۴ جلد.

۲- موسوعة الأحادیث العلویّه،۳۰جلد.

تلاش و پشتکار در تحصیل

ایشان در جلسه ای فرمودند: به لطف خدا در طول تحصیل، عمرم را به بطالت نگذراندم و در مدت ۱۵ سال فقط یک شب تحصیلی را به جلسه مهمانی رفتم که آن هم برای انجام کار خیری بود و سه جلسه درس مطول را چون در تهران بودم و غایب شدم که پس از مراجعت به قم از استاد درخواست کردم برایم بازگو کنند.

دیدار با علّامه امینی(ره)

مرحوم علامه امینی که طی چند سفردر حدود سال۱۳۴۵ ش به تهران تشریف آوردند در اثنا همین سفرها معظم له دو مرتبه به منزل آیت الله دین پرور واقع در دربند تشریف‌ آوردند؛ ایشان در مقدمه کتاب نهج البلاغه پارسی این دیدار را اینگونه بازگو می کنند: این عنایت و اشاره و یا ماموریت و یا مسئولیت [فعالیت در مورد نهج البلاغه] را از روزگاری مشهود می بینم که در محضر علامه بزرگوار امینی حضور یافتم و افتخار زیارت و استماع سخنان پر شور و پر مغز آن عالم ربانی را داشتم. مجلس ایشان الغدیر بود… هر کس در مجلس ایشان می نشست تحت تاثیرآن عشق سوزان و آن بیان شیرین برخاسته از ایمان و آن اندیشه توانا و دانش فراوان قرار می گرفت. سرانجام جرقه ای از آن کوه آتشفشان در وجودم افروخته شد و شعله ای از مشعل ولایت کانون هستیَم را فرا گرفت و از خدا خواستم که افتخار و توفیقی در این زمینه نصیبم کند تا پس از گذشت زمان و حوادث در یک روز نورانی و ساعتی فارغ از هر قیل و قال و دور از مراسم و تشریفات نامی در ذهنم در خشید و قلم روی کاغذ چرخید و کلمه ” بنیادنهج البلاغه ” تولد یافت.

توفیق الهی و عنایت علوی بود که به عنوان یک مسئولیت و تکلیف به ایشان القاء شد و گویا دستی ایشان را به تاسیس بنیاد نهج‌البلاغه نه تنها هدایت «ارائه طریقی» بلکه «هدایت ایصال به مطلوب» نمود.

 فعالیت های سیاسی و مبارزاتی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

در سال های اولیه دهه چهل بود که با ترور منصور، جوّی نا آرام در کشور ایجاد شد و درست در همان سال ها بود که ایشان طی فعالیت های خود در مورد مسائل سیاسی و نهضت امام خمینی(ره) سخنرانی می کردند. در یکی از این سخنرانی ها که مصادف با شب ۱۹ ماه مبارک رمضان در مسجد جامع دربند در حوالی کاخ سعد آباد۷ پیرامون خطر اسرائیل و حمایت دولت و شاه از اسرائیل آن صحبت کردند. حدود ساعت سه نیمه شب توسط نیروهای ساواک دستگیر و به زندان قزل قلعه منتقل شدند. ایشان در فواصل زمانی مختلف که حدود سه ماه به طول انجامید در زندان های قصر و شهربانی و قزل قلعه بازداشت بودند.در زندان قزل قلعه همراه چند تن از علما همچون مرحوم شهید محلاتی وآیت الله طاهری خرم آبادی بودند. در سال۱۳۵۳ به تهران مهاجرت کرده و ادامه فعالیت های دینی را پیگیری و در کنار شهید مطهری و شهید بهشتی و دیگر بزرگان به فعالیت های سیاسی نیز ادامه می دادند، قبل از انقلاب ایشان در قم بودند و علاوه بر تحصیل و تدریس دروس حوزه با جوانان، دانشجویان و دانش آموزان در تماس بودند و سعی می کردند آنان را تبلیغ و تربیت کنند لذا در دبیرستان دین و دانش که از تاسیسات شهید بهشتی بود(پایگاه فعالیت آن ها محسوب می شد) درس اخلاق داشته و در کلاس های مختلف آنان را به مبانی دینی آشنا می کردند در قبل از پیروزی انقلاب در جلسات طلاب تهرانی با امام(ره) در ارتباط بودند بعد از پیروزی انقلاب هم به واسطه فعالیت و مسئولیت آموزش عقیدتی در سپاه پاسداران با امام(ره) مرتبط بودند. فعالیت های ایشان بعد از پیروزی انقلاب هم ادامه داشت به طوری که در تاسیس روزنامه جمهوری اسلامی با شهید بهشتی رحمة الله علیه و آیت الله خامنه ای(حفظه الله) و آقای سیدکاظم موسوی بجنوردی همکاری می کردند و در شماره صفر آن هم مقاله داشتند.

ایشان طی سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۵ به عنوان مسئول عقیدتی،سیاسی و نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو شورای عالی فرماندهی آن بودند. حضور مستمر در جبهه های نبرد حق علیه باطل برگ زرّینی در دوران هشت سال دفاع مقدس برای ایشان است.

کارهایی که زیر نظر معظم له در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفته است عبارت اند از:

۱-ایجاد تشکیلات آموزش عقیدتی، سیاسی و نظامی در سپاه.

۲- ایجاد مرکز تحقیقات اسلامی سپاه در قم.

۳- ایجاد دانشکده عقیدتی سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قم.

۴- راه اندازی مجله آموزشی مکتب انقلاب در تیراژ صد و پنجاه هزار نسخه.

۵- تهیه چهار برنامه درسی عقیدتی سیاسی سپاه از شبکه دو صدا و سیما.

۶- برگزاری کلاس های آموزشی سیّار برای رزمندگان در مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور از طریق دستگاه های ویدئو و تلویزیون.

۷- تاسیس دبیرستان های سپاه در شهرهای مختلف به ویژه کردستان.

۸- تاسیس تشکیلات آموزش عقیدتی، سیاسی در لبنان.

۹- همکاری در تأسیس و اداره دانشگاه امام حسین علیه السلام از طریق نمایندگی رهبری در سپاه.

۱۰- تدوین برنامه های آموزشی برای کل مجموعه سپاه از مرحله بسیج تا دانشگاه.

۱۱- برنامه ریزی و تدوین کتاب های آموزشی برای مجموعه نیروهای مسلّح با کدهای ویژه.

۱۲- برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر تشکیلات سپاه در لبنان و سوریه.

نقش مهم در تاسیس مؤسسه در راه حق و موسسه اصول دین

این دو مؤسسه از نخستین مراکزی بودند که به طور جدی پیرامون مسائل دینی و اعتقادی و پاسخ به شبهات روز در سال های ۱۳۴۳ش و ۱۳۴۶ش با همکاری حضرات آیات آقایان سید محسن خرازی، رضا استادی، سید هادی خسروشاهی، هادی معزّْی،عبدالحسین معزی، شهید حقانی و همچنین آیة­الله ­دین­پرور و آقایان: محمود لولاچیان، خاموشی و احمد شهامت پور تاسیس شد و تا کنون صدها کتاب وجزوه به زبان­های مختلف توسط این مؤسسات چاپ ومنتشرگردیده است و به لطف خداوند در حال حاضر نیز به فعالیت های خود مشغول است.

نماینده مقام معظم رهبری در هند 

آیت ‌الله دین پرور در سال ۱۳۷۰ از طرف مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به عنوان نماینده تام الاختیار ایشان به هندوستان عزیمت نمودند. در استقبال از ایشان مجلس با شکوهی برگزار شد که علمای بزرگ و شخصیت­های نامور شیعه در آن شرکت داشتند. معظم له در هندوستان خدمات زیادی، در زمان مسئولیت خویش انجام دادند که شمّه­ای از آن­ها بدین قرار است :

۱. تعمیرحدود ۳۰ مدرسه از مدارس علمیه شیعیان.

۲. برقراری ارتباط بین مدارس و حوزه های علمیه هندوستان با حوزه علمیه قم وپرداخت شهریه به طلاب.

۳. مساعدت مالی به شیعیان نیازمند شهر لکنهو.

۴. استخدام مترجمین به منظور ترجمه قسمتی از نهج البلاغه به زبان های اردو و هندی.

۵. تاسیس موسسه­ای به نام مدرسه مكاتباتی نهج البلاغه به زبان اردو در هندوستان.

سایر فعالیت ها

۱- امامت مساجد: در سال های ۱۳۴۷ تا۱۳۵۳ ایشان در مسجد قائم قم امامت و فعالیت های تبلیغی داشتند و بعد از عزیمت به تهران در سال های۱۳۵۳ تا۱۳۶۰ در مسجد جامع دربند و مسجد اعظم تجریش(پایگاه فعالیت های انقلابی) و همچنین در سال های ۱۳۶۰ تا۱۳۷۰ در مسجد قبا تهران امامت و فعالیت داشتند و از سال ۱۳۷۰ تاکنون در مسجد اعظم تجریش به مدیریت تشکیلات دینی پرداخته و در رابطه با برنامه های مذهبی، اقدامات مناسب را انجام می دهند. ایشان اداره مسجد و برگزاری مراسم در ایام محرم و ماه مبارک رمضان و سایر مناسبت ها را عهده دار هستند و مردم منطقه به ایشان و خاندان ایشان علاقه مند هستند.

۲- ایفای نقش فعال در جامعه روحانیت مبارز تهران و شمیران.

۳- تدریس در دانشگاه های تهران، آزاد، امام صادق علیه السلام ، امام حسین علیه السلام و علوم قضایی از دیگر فعالیت های ایشان به شمار می رود.

۴- تالیفات. تالیف و ترجمه کتاب هایی در زمینه های دینی، تربیتی، اخلاقی، فقه و نهج‌البلاغه. برای آشنایی بیشتر به کتابشناسی حضرت آیت الله دین پرور مراجعه شود.

۵- فعالیت های اجتماعی. در سال۱۳۹۰ تولیت درمانگاه قرآن و عترت قم۹ به حضرت آیت الله العظمی جناب آقای صافی گلپایگانی(حفظه الله) رسید و ایشان طی حکمی آیت الله دین پرور را به عنوان نائب التولیة معرفی فرمودند. در سال های اخیر این درمانگاه با تحولات عظیمی روبرو گردید و بخش های متعددی به آن افزوده شد. یکی از خدمات ماندگار، درمان رایگان طلاب با همکاری مرکز خدمات حوزه های علمیه می باشد.

۶- شرکت در کنگره های بین المللی. مقالات و سخنرانی های متعدد در کنگره های بین المللی از جمله در کشورهای: آلمان، اندونزی،انگلستان، بحرین، پاکستان، ترکیه، سوریه، عراق، فرانسه، لبنان، مالزی و هندوستان.

۷- راهنمایی بیش از ۳۰ پایان نامه از حوزه(سطوح۳و۴) و دانشگا(در مقاطع فوق لیسانس و دکتری).

۸- همکاری در تاسیس «روزنامه جمهوری اسلامی» مرحوم آیت الله شهید دکتر بهشتی با ایشان تماس گرفتند و گفتند گروهی از دوستان می خواهند روزنامه ای تاسیس کنند و اسامی افرادی را اعلام کردند براین اساس جلسات با افراد فوق برگزار گردید که در جلسات آخر حضرت آیت الله خامنه ای در جمع دوستان حضور یافتند و پیشرفت کارها به معظم له گزارش گردید و روزنامه کار خود را با انتشار شماره «صفر» شروع که در آن شماره ایشان مقاله داشتند.

۹- همکاری در تدوین رساله توضیح المسائل مرحوم آیت الله بروجردی؛ اولین رساله فقهی به زبان ساده و قابل فهم عامه که توسط مرحوم علامه کرباسچی تالیف و تنظیم گردیده بود.

۱۰- همکاری و همفکری در دبیرستان دین و دانش قم از تاسیسات مرحوم آیت الله شهید دکتر بهشتی که مدیریت آن را جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین رشید پور به عهده داشتند، تدریس دینی در کلاس های این دبیرستان توسط ایشان انجام می‌شد.

۱۱- تدریس نهج البلاغه در مدرسه فیضیه و مدرسه حجتیه و مرکز آموزش تخصصی نهج البلاغه قم.

۱۲- همکاری با حزب جمهوری اسلامی.


 

  

 آیت الله سید مهدی امام جمارانی

آیت الله سید مهدی امام جمارانی  در سال 1314 ه . ش در قریه جماران از توابع تهران ، در خانواده ای مذهبی و اهل علم متولد شد .پدر ایشان مرحوم آیت الله حاج سید حسن هاشمی علیا مشهور به امام جمارانی از بزرگان و روحانیان برجسته و با نفوذ در منطقه شمیران و از علمای متخلق به اخلاق  اسلامی و انسانی و مورد وثوق عموم مردم بودند که قریب چهل سال امامت مسجد جامع جماران و رسیدگی به امور مذهبی وتبلیغ و ارشاد مردم این محل را بر عهده داشتند.پیش از ایشان نیز پدر بزرگوارشان مرحوم آیت الله سید حسین امام جمارانی که از معاریف و متشخصین منطقه شمیران و از عالمان مورد توجه در دوره حیات خود بودند ،به همین امر اشتغال داشتند.به طور کلی چندین نسل از اجداد ایشان همگی در کسوت روحانیت و از علما و شخصیت های مورد احترام در شمیران وتهران بوده و به امر امامت جماعت در جماران اشتغال داشته اند. سیدمهدی امام جمارانی دارای دو برادر و پنج خواهر میباشد.برادربزرگتر ایشان مرحوم حجت الاسلام سید حسین هاشمی علیا امامت مساجدی در شمیران را برعهده داشت.وی در سال 1359 دارفانی را وداع گفت.
ازدواج و خانواده:
آیت الله امام جمارانی در سال 1348 با صبیه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر هشترودی از خاندان بزرگ و مشهور هشترودی تبریز ازدواج نمود.مراسم ازدواج ایشان با حضور دوستان و تقریبا تمامی اهالی جماران برگزار گردید. مقدمات برگزاری این جشن باشکوه تماما توسط مردم جماران و با مشارکت گسترده اهالی صورت پذیرفت که این خود نشانگر محبوبیت بسیار زیاد خاندان امام جمارانی در میان مردم منطقه داشت. ثمره این ازدواج دو پسر و دو دختر بود.فرزند ارشد وی حجت الاسلام والمسلمین سید حسن امام جمارانی هم اکنون امامت جماعت و مدیریت موقوفات جماران را بر عهده دارند.
 
تحصیلات و زمان ورود به حوزه و اساتید:
امام جمارانی دوران طفولیت را در همان محل جماران و تحت تعلیم و تربیت پدر بزرگوارش به فراگیری مقدمات دروس حوزوی و صرف و نحو زبان عربی گذراند . سپس با موافقت پدر و با اصرار خود در سن پانزده سالگی به همراه برادر بزرگتر عازم حوزه علمیه قم شد و در طی این دوران به گذراندن مدارج مختلف علمی همت گمارد .
وی در بدو ورود به حوزه قم درسال 1329 به توصیه والد گرامیشان تحت نظر و سرپرستی مرحوم سید محمد هندی از روحانیون معروف و وارسته آن زمان قرار میگیرند و تحت تربیت وهدایت ایشان دروس حوزوی را آغاز نمودند.در طول این ایام هزینه و حقوق ماهیانه ایشان از طرف  پدر بوسیله مرحوم هندی پرداخت می شد. وی دروس مقدماتی را نزد ایشان و بعضی اساتید آن زمان طی کرد و سپس ادبیات ومنطق واصول را از محضر اساتیدی چون میرزا محمدباقر اردستانی، مرحوم ستوده و صلواتی و حاج شیخ مصطفی اعتمادی که از اساتید مشهور اصول در آن دوره بودند فراگرفت و پس از آن "حاشیه" را در محضر ربانی تربتی گذراند . ایشان در سطوح عالی حوزه نیز از محضر بزرگانی چون حضرت آیت الله سلطانی طباطبایی وحضرت آیت الله میرزا باقرمرندی وحضرت آیت الله مشکینی بهره فراوان برد.
زمان آشنایی با مسائل سیاسی و شروع مبارزات:
ورود سیدمهدی امام جمارانی به قم مصادف با فعالیت گروه فدائیان اسلام تحت رهبری مرحوم نواب صفوی بود . وی نیز باتوجه به اقتضای سنی شیفته شجاعت و جسارت مرحوم نواب بود و تحت تاثیر فضای مبارزه با خفقان حاکم در جامعه آن زمان با فعالیت های مبارزاتی آشنا شد. . پس از رحلت آیت الله العظمی بروجردی و ظهور شخصیت منحصر به فرد حضرت امام خمینی ( ره ) او در زمره شاگردان و ارادتمندان ایشان قرار گرفت و مجذوب شخصیت شجاع و مبارز امام خمینی واقع گردید .
آشنایی ایشان با حضرت امام خمینی به ارتباط پدر بزرگوارشان مرحوم آیت الله سید حسن امام جمارانی  با حضرت امام خمینی (ره)هم مربوط میشود.وی نقل می کند:
" به واسطه دوستان مشترک حضرت امام ومرحوم پدرم یعنی مرحوم حاج سید احمد و مرحوم حاج سید محمد صادق لواسانی ،در برخی از جلسات تهران ملاقات هایی با حضورامام و برادران لواسانی داشتند . زمانی هم که حضرت امام به دلیل آب و هوای مناسب شمیران در ایام تابستان به امامزاده قاسم می آمدند  مرحوم پدرم به دیدار ایشان میرفتند ویکبار هم امام برای بازدید ایشان به منزل ما یعنی همین محلی که اکنون خانه خود حضرت امام هست تشریف آوردند.زمانی هم که حضرت امام در منزل حاجی روغنی در قیطریه در حصر خانگی بودند من به همراه مرحوم پدرم به دیدار ایشان رفتیم".
 با شروع مبارزات و دستگیری و تبعید حضرت امام خمینی ، شاگردان و دوست داران ایشان نیز به تناسب فعالیت مبارزاتی خود تحت مراقبت و تعقیب رژیم شاه قرار می گیرند و ایشان نیز که یکی از یاران نزدیک رهبری نهضت علیه حکومت شاهنشاهی بودند بارها به دلایل مختلف احضار و ممنوع المنبر می شوند .
در ماه رمضان سال 1343 و پس از تبعید حضرت امام خمینی و به منظور تبلیغ وآگاه ساختن مردم بنا به دعوت مرحوم حجت الاسلام سید کاظم قریشی از روحانیون مبارز خمین به نمایندگی از اهالی آن دیار که زادگاه حضرت امام خمینی(ره)بود به این شهر عزیمت می نمایند و به مدت یک ماه بعد از نماز ظهر و نماز عشاء در مسجد جامع شهر سخنرانی مینمایند. در روز بیست و یکم ماه مبارک با هجوم نیروهای شهربانی خمین به همراه مرحوم قریشی دستگیر و در محل شهربانی محبوس می شوند . همان روز مردم خمین به اتفاق علما و روحانیون شهر ، پس از آگاهی از دستگیری آنها با تعطیلی بازار و مغازه های شهر به سمت شهربانی شهر خمین هجوم برده و این اعتراض مردمی که با پرتاب سنگ به سمت ساختمان شهربانی همراه بود موجب گردید که مسئولان امنیتی به منظور جلوگیری از بروز تشنج بیشتر آقای امام جمارانی و مرحوم قریشی را در همان روز آزاد نمایند . اما در شب عید فطر با هجومی مجدد و مخفیانه به منزل مرحوم قریشی هر دو نفر را دستگیر و بلافاصله به اراک منتقل نموده و از آنجا نیز به تهران و به مدت یک ماه در زندان قزل قلعه محبوس و پس از آن در قرنطینه شهربانی به مدت 2 ماه زندانی می نمایند .
وی در ادامۀ فعالیت های مبارزاتی خود با تشکیل جلساتی در منطقه شمیران به همراه شخصیت هایی همچون آیت الله شهید مطهری ، آیت الله شهید بهشتی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله مفتح، آیت الله حاج شیخ مصطفی ملکی،آیت الله موسوی خويینی ها،حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری،حجت الاسلام والمسلمین کروبی،  شهید شاه آبادی، آیت الله مروارید، شهید محلاتی و.....به برنامه ریزی و مخالفت با دستگاه پهلوی پرداخت. این جلسات که در ابتدا به صورت نا منظم در منزل شخصیت های مبارز شمیران برگزار می گردید بعدها و با گسترش آن در سطح شخصیت های سیاسی تهران منجربه ایجاد جامعه روحانیت مبارز گردید.. با گسترش این جلسات روحانیون مبارز دیگری نیز در آن شرکت نموده و بدین سان هسته اولیه جامعه روحانیت مبارز تهران ایجاد شد. یکی از تصمیمات همین جلسات مخالفت با برگزاری جشنهای 2500 ساله بود .
جامعه روحانیت مبارز تهران متشکل از تعداد حدود چهل نفر از روحانیون خوش فکر و مورد توجه و وثوق مردم و مورد اعتماد و شاگرد حضرت امام خمینی بود و بسیاری از راهپیمایی ها و تظاهرات دوران مبارزه به ابتکار همین تشکل روحانی انجام می پذیرفت.همچنین در طول سال های تبعید حضرت امام این جامعه روحانیت بود که با برگزاری جلسات مختلف وهماهنگی میان سایر گروه های مردمی وفعالین مبارزه با حکومت،نسبت به زنده نگه داشتن یاد رهبری نهضت اقدام موثر مینمودند.مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محلاتی،مرحوم حجت الاسلام لاهوتی وآیت الله مروارید از جمله افراد دیگر فعال در جامعه روحانیت مبارز بودند که در خیزش های مردمی در منطقه شمیرانات به همراه حجت الاسلام والمسلمین امام جمارانی  فعالیت های گسترده ای را رهبری و هدایت می نمودند. در باب نفوذ این تشکل روحانی و میزان اهمیت اعضای آن ذکر خاطره ای از ایشان خالی از لطف نیست. امام جمارانی نقل می کند:
"ماه رمضان سال 1355 برای شرکت در یکی از جلسات جامعه روحانیت که در منزل آقای مروارید برگزار میشد ، طبق قرار قبلی به همراه آقای کروبی به منزل ایشان می رفتیم.نزدیک منزل ایشان بودیم که متوجه وضع غیر عادی منطقه شدیم.رفت وآمد ها مشکوک بود.به خانه آقای مروارید که رسیدیم به آقایانی که آمده بودند گفتیم که اوضاع عادی نیست.بالاخره جلسه تشکیل شد و مباحثی که بنا بود مطرح شد.انتهای جلسه که آماده رفتن شدیم ناگهان نیروهای امنیتی به داخل منزل ریختند و همه افراد حاضر را دستگیر کردند.بعد از این حادثه  با آگاه شدن مردم، بازارها در شمیران وتهران تعطیل شد و مردم در مساجد برای اعتراض به دستگیری روحانیت مبارز که با شعار علیه حکومت همراه بوداجتماع کردند.ساواک برای جلوگیری از شکل گرفتن اعتراض های گسترده قبل از غروب آفتاب روز بعد همه ما را آزاد کرد تا با رفتن اشخاص به مساجد مردم معترض را آرام کند."
 بروز حوادث مختلف و سرعت و اهمیت آنها در طول سالهای مبارزه با حکومت طاغوت موجب فشار حکومت بر روحانیون ، وعاظ و گویندگان می شود و به همین منظور حاکمیت می کوشید تا از آگاه سازی مردم از این اتفاقات جلوگیری نموده و برای نیل به این هدف  از طریق ایجاد اختلاف در بین گروههای مذهبی (مانند مسائل شهید جاوید و حسینیه ارشاد) سعی در شکستن اتحاد نیروهای فعال سیاسی و مذهبی و  نهایتا جلوگیری از ارتباط مردم با فعالان مذهبی و روحانیان داشت که در این میان وجود جامعه روحانیت مبارز تهران و اعضای موثر و مستقل آن که مهمترین گروه مرجع و مورد وثوق مردم بود ، موجب خنثی شدن این توطئه ها می گردید و اعضای این گروه مذهبی و سیاسی که در حدود چهل نفراز نخبگان وروشنفکران روحانیت بودند نقش بسیار برجسته ای را در این زمینه بر عهده داشتند. صدور اعلامیه ها و اطلاعیه ها در حمایت از رهبری نهضت ودر مقاطع مختلف مبارزه  وآگاه سازی مبارزان و مردم کوچه وبازار از حوادث جاری از طریق این اعلامیه های جمعی و نامه های سرگشاده یکی از راه های اصلی مقابله با اهداف پلید حاکمیت بود که گاهی به صورت مشترک با امضای تعدادی از علما و فضلای قم و شهرهای مهم دیگر صادر میگردید. نمونه هایی از این اعلامیه ها را می توان در حوادث مختلف نهضت مانند تبعید حضرت امام (ره)،ممنوع المنبر نمودن مرحوم فلسفی و تعداد زیادی از خطبا و گویندگان،تبعید یاران حضرت امام(ره)به شهر های دوردست،اهانت به رهبری نهضت توسط نماینده مجلس شاه ونیز از طریق روزنامه ها،شهادت آیت الله مصطفی خمینی،حمایت از حرکت های مردمی و بروز اعتصابات،اربعین شهدای شهرهای قم،تبریز،یزد و تهران و.......مشاهده نمود. ایشان نیزکه همواره یکی از امضاء کنندگان این بیانیه های سیاسی و مذهبی بودند به طور ثابت تحت مراقبت شدید ساواک واقع گردیده در موارد متعدد به تناسب فعالیت به سازمان امنیت احضار و مورد بازجویی واقع می شوند.
 در طول سال های مبارزه منزل ایشان مرکز تجمع جمع زیادی از روحانیت مبارز و نیروهای فعال سیاسی و مذهبی و پناهگاهی برای طلاب و مبلغین مشهد وقم قرار داشت و همین امر موجب حساسیت مضاعف دستگاه ساواک بر ایشان می گردید.ایشان ارتباط ویژه ای با برخی از اعضای شاخص جامعه روحانیت در تهران داشتند. که این امر بیشتر به دلیل قرابت محلی و سکونت آنها در منطقه شمیرانات بود.از جمله این افراد می توان به مرحوم آیت الله حاج شیخ مصطفی ملکی در تجریش،مرحوم شهید شاه آبادی در رستم آباد،آیت الله موسوی خوئینی ها،حجت الاسلام والمسلمین کروبی  و حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری اشاره کرد.اکثر جلسات جامعه روحانیت نیز به دلیل حضور بسیاری از اعضای جامعه در این منطقه در منزل ایشان و افراد فوق الذکر برگزار میشد.
آیت الله امام جمارانی به دلیل اینکه همواره مورد مراجعه جوانان مبارز در مناطق مختلف تهران قرار داشت همواره نقش موثری در انتخاب و معرفی شخصیت های مبارز برای امامت جماعت در مساجد مختلف تهران داشت. از آن جمله می توان به دعوت ایشان از آیت الله موسوی خویینی ها برای امامت جماعت مسجد جوزستان،شهید شاه آبادی برای امامت مسجد رستم آباد ، آیت الله مصطفوی در نیاوران و حجت الاسلام مطلبی در مسجد ابوذرو.....اشاره نمود.
از دیگر فعالیت های آیت الله امام جمارانی در دوران مبارزه پیگیری مشکلات خانواده های زندانیان سیاسی و دوستان در تبعید بود. در این رابطه وی بارها به همراه دوستان خود نظیر آیت الله موسوی خویینی ها، حجت الاسلام و المسلمین معادیخواه ،آیت الله لاهوتی آیت الله مولایی ،مرحوم آیت الله انواری و شهید محلاتی به مناطق دورافتاده ای که محل تبعید بسیاری از مبارزان سیاسی بود سفر میکردند و جویای وضع آنان می شدند.از جمله شخصیت هایی که در این سفرها مورد بازدید قرار گرفتند آیت الله محمد یزدی در بندرلنگه ،آیت الله مشکینی در ماهان کرمان، آیت الله منتظری در طبس،آیت الله خامنه ای و حجت الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی در ایرانشهر،آیت الله حاج شیخ حسن صانعی در مشکین شهر،آیت الله فاضل لنکرانی در یزد،آیت الله مهدوی کنی در بوکان ، آیت الله ربانی املشی در شهر بابک وآیت الله طاهری خرم آبادی را می توان نام برد.این سفرها همواره توسط ساواک با حساسیت زیادی تحت نظر قرار داشت.
 فعالیت های سیاسی پس از انقلاب:
امام جمارانی در مقاطعی حساس از دوران جمهوری اسلامی به دلیل عضویت خود در مجمع روحانیون مبارز و نیز نزدیکی و ارتباط با بیت حضرت امام و شیوه اعتدالی و فراجناحی خود همواره در متن و حاشیه بسیاری از تحولات آن بوده است .
همانگونه که در بالا اشاره شد با تاسیس جامعه روحانیت مبارز در سالهای مبارزه پیش از انقلاب و در بدو تاسیس آن ایشان نیز یکی از اعضای این تشکل مهم مبارزاتی میشوند . پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توسعه گروههای سیاسی به دلیل نزدیکی فکری با جریان خط امام خمینی به همراه چند تن دیگر از جمله حجج الاسلام کروبی و موسوی خوئینی ها با انشعاب از جامعه روحانیت مبارز و در پی تایید امام خمینی نسبت به تشکیل مجمع روحانیون مبارز تهران مبادرت ورزیدند .
نزدیکی ودوستی دیرینه با مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی و اعتماد خاص آن مرحوم به نظرات و دیدگاه های ایشان موجب گردیده بود تا در طول سال های قبل و پس از انقلاب همواره به عنوانی مشاوری در کنار بیت حضرت امام حضور داشته باشند.
  در سال 1376 با شروع فعالیت مجدد مجمع روحانیون مبارز پس از یک دوره نسبتاً طولانی، ایشان به همراه جمعی از همفکران خود در آن مجمع از کاندیداتوری سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری آن سال حمایت می کنند و با پیروزی وی فضای سیاسی نیز دستخوش تغیراتی می گردد .
 
خدمات مردمی:
آیت الله امام جمارانی درطول بیش از نیم قرن تلاش و فعالیت مداوم در محل جماران وامامت مسجد جامع جماران خدمات ارزنده وماندگاری داشته اند که از آن جمله میتوان به:
 1. ساخت حسینیه حضرت امام  (شروع به ساخت 1355)که با ورود حضرت امام به جماران درسال 1359 در اختیار ایشان قرار گرفت.
 2. ساخت مسجد قدیمی جماران در سال 1345.
 3. ساخت حمام عمومی محل جماران در سال 1360.
 4.  ساخت حسینیه شماره 2 جماران در سال 1364.
 5.  ساخت و تأسیس موسسه یادگار امام(دبیرستان کار ودانش)1379 .
 6.  تجدید بنای مسجد جامع جماران در سال 1388 .
 7. مشارکت موقوفات ایشان در ساخت مجموعه پذیرایی عقیق.
 8. ساخت مجموعه تهیه غذای ایران زمین از محل موقوفات تحت تولیت خود .
 9. ایجاد کتابخانه جماران.
 10. بازسازی و ترمیم حسینیۀ شمارۀ دو جماران در سال 1393.
 11. احداث مجموعۀ عظیم پارکینگ طبقاتی آفتاب در بیست طبقه.
 12. واگذاری زمین موقوفۀ ورزشگاه جماران به اجاره جهت احداث مجموعۀ ورزشی توسط شهرداری.
و..... اشاره نمود.
منش واخلاق مردمی و پرهیز ایشان از ورود به مسایل جناحی بیهوده وشیوه اعتدال گرایانه در طول دوران قبل و بعد از انقلاب موجب احترام ویژه و علاقه مسئولان و شخصیت ها نسبت به این روحانی وارسته گردیده و از این رو وی همواره با پشتیبانی از حقوق اهالی جماران نسبت به رفع مشکلات عمومی و رسیدگی به مسائل مبتلابه محل جماران مانند لغو مصوبه جماران که بر خلاف منافع اهالی به تصویب رسیده بود ونیز دعوت از شهرداری و تشویق مسئولان جهت توجه بیشتر به منطقۀ جماران کوشا بوده اند.
مسئولیت های پس از انقلاب اسلامی:
الف- کمیته انقلاب اسلامی :
با اوج گیری مبارزات مردمی تحت رهبری امام خمینی و نهایتاً پیروزی انقلاب اسلامی ایشان که یکی از مبارزان مهم تهران بودند با تشکیل کمیته های مردمی انقلاب اسلامی مسئولیت ریاست کمیته جماران را به عهده گرفته و به پاسداری از انقلاب نوپای اسلامی می پردازد . در این دوران  به منظور پیشبرد امور شمیران جلساتی مستمر را با مرحوم آیت الله ملکی وحجت الاسلام والمسلمین کروبی برگزار مینمایند.
در دوران ریاست بر کمیته جماران ایشان با فرا خواندن امناء محل تمام تلاش خود وهمراهانشان را صرف حراست از خانه ها واموال وابستگان رژیم گذشته و جلوگیری از غارت آنها مینمایند.یکی از دغدغه های ایشان در این دوران از مسئولیت با توجه به هیجانات برخی از انقلابیون  جلوگیری از ظهور برخی تندروی ها در برخورد با مردم بود و همواره تلاش می نمودند تا با به کار گیری نیروهای معتدل ومطمئن انقلابی ضمن پاسداری از دستاورد ها و آرمانهای انقلاب از برخورد خشن با افراد جلوگیری نموده با انجام کارهای فرهنگی ، تأثیرگذاری بیشتری در برخورد با مفاسد و مشکلات آن دوران داشته باشند.
 
 
 • سازمان حج واوقاف:
سید مهدی امام جمارانی پس از رحلت پدر خود از سال ها قبل از انقلاب تولیت موقوفات جماران را بر عهده داشته که این ارتباط موجب شد تا در سال 1359 وزمانی که حضرت امام مقرر مینمایند نمایندگانی را برای نظارت در سازمان اوقاف منصوب نمایند وی و حجت الاسلام نظام زاده را  به عنوان نمایندگان خود در شورای مرکزی سازمان اوقاف منصوب می نمایند. در سال 1363 سازمان حج و زیارت که قبلا از سازمان اوقاف منتزع گردیده بود ، مجددا با این سازمان ادغام واز این رهگذر قانون تشکیلات  واختیارات سازمان که گامی مهم در جهت ارتقای این سازمان به شمار می رفت ، به تصویب می رسد و از آنجا که شرط قانونی ریاست سازمان اوقاف تفویض اختیارات رهبری در این سازمان به رییس آن بود ایشان در همان سال با معرفی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با تأیید و حکم حضرت امام به نمایندگی ایشان وریاست سازمان حج واوقاف وامور خیریه منصوب می شوند.
ورود ایشان به عرصه مدیریتی در سازمان اوقاف با توجه به تجارب قبلی موجب می شود تا نسبت به بازگشت مجدد اعتماد از دست رفته علما و روحانیون وافراد مذهبی به این سازمان همت گمارده وبرنامه هایی را بدین منظور به اجرا گذاشته که از جمله این اقدامات وسیاست ها می توان به :
- تأکید بر مصرف واقعی موقوفات بر طبق نظر واقف و مد نظر قرار دادن توصیه و دستور حضرت امام درباره موقوفات که "موقوفات باید به حالت وقفیت باقی و عمل به وقف شود".
- واگذاری موقوفات خاص به موقوف علیهم مذکور در متن وقفنامه ها.
- عدم دخالت در اداره موقوفات غیر متصرفی.
- عدم دخالت و حتی نظارت در برخی از موقوفات دارای متولیان شناخته شده وروحانیون خوشنام ومعتبر مانند موقوفه مسجد امام در تهران،موقوفه مسجد مجد،موقوفات مربوط به آیت الله مهدوی کنی،موقوفات مرحوم میرزا باقرآشتیانی،موقوفات مرحوم آیت الله سید هادی خسروشاهی ، عموم مدارس علوم حوزوی در تهران و....
- جلوگیری از دخالت سازمان اوقاف در اداره امور اکثر مساجد دارای رقبات وقفی .
- تشکیل کمیسیونی به منظوردقت بیشتر در اداره موقوفات وهمچنین رفع مشکلات شرعی آنها ونیز انعکاس مشکلات مبتلابه موقوفات به سازمان اوقاف وبالعکس با حضور علمایی خارج از سازمان نظیر مرحوم آیت الله عبدالمجید ایروانی،مرحوم آیت الله شیخ محمدرضا توسلی،آیت الله سید علی غیوری،آیت الله فیض گیلانی ،آیت الله انواری، حجت الاسلام والمسلمین محقق قمی و...
از دیگر کارهای مهم صورت گرفته در سازمان حج و اوقاف و امور خیریه و در طول مدیریت ایشان از سال 1359 تا سال 1376 می توان به:
1 . تاسیس 12 دانشکده علوم قرانی در استانهای مختلف
2. تاسیس چاپخانه بزرگ قرآن  کریم و شرکت چاپ و انتشارات اسوه که در آن زمان وتا کنون بزرگترین مرکز چاپ قرآن در کشور است.
3.  تاسیس صندوق عمران موقوفات کشوردر سال 1364 
4. پایه گذاری و برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم و همچنین برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم از سال 1359
5.  تاسیس مرکز ترجمه قران کریم به زبانهای خارجی
6. تأسیس مؤسسه عمران مساجد
7. ایجاد مؤسسات مختلف از جمله مؤسسه کاشی سنتی گوهرشاد،مؤسسه دامپروری سوران،شرکت آب اطهر فارس و ...اشاره نمود .
 1. دعوت از قاریان برجسته مصری برای اولین بار جهت حضور در بخش داوری مسابقات بین المللی و قرائت در شهرهای مختلف.
 2. اعزام مبلغین برجسته به نقاط محروم از سال 1359 در ماه های محرم ،صفر وماه مبارک رمضان و ایام مختلف سال.
 3.  برگزاری اولین جشنواره قصه های قرآنی.
 4.  برگزاری اولین همایش وقف و امور خیریه .
 5.  چاپ و انتشار فصلنامه وزین "وقف،میراث جاویدان" اولین و تنها مجله تخصصی در حوزه وقف.
 6.  انتشار مجله باران (کودکان).
 7.  انتشار مجله احسان .
 8.  پایه گذاری هفته ای با عنوان هفته وقف با هدف بزرگداشت این سنت حسنه. که در نتیجه آن بر اساس موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب روز 28 صفر هر سال به عنوان روز وقف ،این مناسبت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.
 9.  اجرای طرح شناسایی موقوفات که در نتیجه آن هر ساله املاک وقفی که به هر دلیلی ناشناخته باقی مانده یا از وقفیت خارج گردیده بود با ارزشی معادل حدود دویست میلیارد ریال در سال(به طور میانگین)به وقفیت بازگردانده شد.
 10.  پایه گذاری و ایجاد مخزن وقفنامه های کشور وترمیم وقفنامه های قدیمی.
 11. تصویب قوانین مهم در زمینه وقف از جمله:قانون ابطال اسناد فروش رقبات،آب واراضی موقوفه-قانون تفسیرمصوبه مورخ 25/ 5 /67 مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص حل مشکل اراضی بایر-قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه و........
 12.  بازخوانی و فهرست نویسی اسناد وقفنامه های سراسر کشور.
 13.  راه اندازی سیستم نرم افزاری واتوماسیون در سازمان اوقاف از سال 1364 .
 14.  بازسازی و ساخت بیش از 90 درصد ساختمان های اداری دراستان ها و شهرستان ها.
 15.  ساخت مجموعه اداری عظیم سازمان در خیابان آزادی که اکنون محل سازمان حج و زیارت است.
 16.  ارتقای سیستم اداری وساختار تشکیلاتی سازمان .
 17. ارتقای کیفی خدمات ارائه شده به زائران خانه خدا
در طول مدت ریاست ایشان بر سازمان حج و اوقاف و امور خیریه هر ساله درایام حج در حدود 150 هزار زایر ایرانی به حج تمتع مشرف می شدند که این میزان تا سال 1366 وماجرای حج خونین ادامه یافت.
در سال 1370 با انتزاع سازمان حج از سازمان اوقاف ایشان استعفای خود را تقدیم نمود که با مخالفت رهبری مواجه گردید.پس از آن بار دیگر و در جریان اختلاف بر سر اداره موقوفات گوهرشاد از سمت خود استعفا کرد که مجددا با عدم موافقت رهبری به فعالیت در این سازمان بازگشتند.امام جمارانی نهایتا در سال 1376 و پس از روی کار آمدن جناب آقای خاتمی برای بار سوم استعفا نمود که با پذیرش آن از سوی مقام معظم رهبری ودر پی فراغت ازمسئولیت های اجرایی، به اداره موقوفات تحت تولیت خود همت گمارد . در پی استعفا ازسازمان اوقاف با درخواست وحکم جناب آقای سید محمد خاتمی ریاست جمهور وقت در دو دوره ریاست جمهوری ایشان به عنوان مشاور امور روحانیون ریاست جمهور منصوب  و در پاره ای موارد از طریق مشاورت با دولت ایشان همکاری می نمایند .
 • مشاورت ریاست جمهوری:
ارتباط و علاقه مراجع و روحانیون و شیوه مدیریت ایشان در برخورد با اشخاص و مسایل مذهبی موجب گردید تا بلافاصله پس از کناره گیری وی از سازمان اوقاف و امورخیریه توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی به عنوان یکی از مشاوران امورروحانیون ریاست جمهوری در سال 1376 منصوب گردند.در این مسیولیت نیز وی به همراه مرحوم آیت الله توسلی اقدامات و خدمات ویژه ای را به انجام رساندند.
 
واگذاری منزل خود به امام خمینی
با تشکیل دولت موقت ورفتن حضرت امام به شهر قم ،اداره کشور بر عهده دولت قرار می گیرد .در سال 59 پس از بروز ناراحتی قلبی امام خمینی ،ایشان به بیمارستان قلب تهران منتقل و مدت یک ماه ونیم در این بیمارستان تحت درمان قرار می گیرند.پس از بهبودی نسبی ایشان بر اساس ضرورت حضور امام در پایتخت برای نظارت بیشتر بر اوضاع انقلابی آن زمان وبنا بر توصیه پزشکان ایشان به منزلی در محله امامزاده قاسم شمیران که از نظرعدم آلودگی هوا برای ایشان مناسب تر از قم بود نقل مکان نموده وپس از مدتی با توجه به وضعیت نسبتا رفاهی محل سکونت خود به فرزندشان مأموریت میدهند تا مکانی ساده تر بی آلایه تر را ظرف مدت 48 ساعت پیدا نمایند و تهدید میکنند که در غیر این صورت به قم بر خواهند گشت.مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی نیز بلافاصله به دلیل آشنایی حجت الاسلام والمسلمین امام جمارانی با این منطقه به اتفاق ایشان به جستجوی مکانی برای این منظور می پردازند.در باره چگونگی انتخاب جماران برای سکونت امام عزیز،ایشان نقل می نمایند:
"امام، زمان کوتاهى در دربند ساکن بودند. آنجا را على رغم سادگى ‏اش، محلى مناسب براى زندگى خود نمى ‏دانستند. بارها این موضوع را تذکر دادند. آخرین بار نیز تهدید کردند و گفتند ظرف 48 ساعت اگر جاى مناسبى براى ما پیدا نشود، به قم مى ‏روم. مرحوم حاج احمد آقا رضوان‏ الله تعالى علیه نقل کرد، وقتى آقاى رسولى پرسید منزلى که شما مى‏ خواهید چه گونه باشد؟ امام فرمود: مثل منزل پدرتان در امامزاده قاسم. ما سه روز به دنبال منزلى متناسب با خواسته امام گشتیم و این طرف و آنطرف زدیم تا منزلى مناسب پیدا کنیم. روز سوم بعد از جستجوى زیاد خسته شدیم، مرحوم حاج احمد آقا نیز با ما بودند. موقع ظهر بود، گفتیم کمى استراحت کنیم؛ نهار بخوریم و مجددا به جستجوى ‏مان ادامه بدهیم تا محلى‏ مناسب پیدا نماییم.
موقع نهار یکى از دوستان آمد و نشست بر سر سفره و بعد که غذا تمام شد، بحث شد که به کجا برویم و چگونه منزلى پیدا کنیم که متناسب حال امام باشد. جناب آقاى موسوى خوئینى ‏ها هم در جمع ما بودند. پیشنهاد دادند که بهترین جا براى امام همین منزل شماست. ما همگى گفتیم که اینجا خیلى کوچک است، ایشان گفتند که از خانه‏ هاى همسایه مى ‏توان کمک گرفت. خانه ‏هاى همسایه هم زیاد مناسب نبودند. ولى مرحوم حاج احمد آقا گفتند من مى ‏روم دنبال خانم و از ایشان مى‏ خواهم که بیایند و اینجا را ببینند. سپس به امام بگوییم اگر امام راضى‏ شدند، تشریف بیاورند. بعد هم یکى دو روز از امام مهلت گرفتند تا آن را آماده کنند. بعد از آماده شدن منزل، حضرت امام تشریف آوردند. شب عجیبى بود و عرض کردم در عمرمان شبى مثل آن شب نداشتیم. جمعیت زیاد، اهل محل- زن و مرد- آمده بودند. وضع عجیب و شورانگیزى بود. در آن شب براى اولین بار شعار «صلى على محمد رهبر ما خوش آمد» را مى‏شنیدیم که از امام استقبال مى‏کردند و اشک شوق مى‏ریختند. یک ساعت بعد دیدیم که جنجالى شد، آقاى محلاتى رفتند بیرون و برگشتند و گفتند که اهالى جماران آمدند و مى‏خواهند با امام ملاقات کنند. مرحوم حاج احمد آقا پیشنهاد دادند که فردا این ملاقات صورت بگیرد. امام قبول نکردند و گفتند: همین امشب با آنها صحبت مى‏کنم. این بود که در اولین شب ورودشان به جماران براى اهالى محل سخنرانى کردند".

 

 
 

حضرت آیت‌الله سید علی‌اصغر هاشمی‌علیا

 
   حضرت آیت‌الله سید علی‌اصغر هاشمی‌علیا در سال 1315 هجری شمسی در خانواده‌ای متدین و علاقه‌مند به خاندان عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) در محله چیذر شمیرانات دیده به جهان گشود. پدر پرهیزکار و با ایمانش سیدحسن هاشمی‌علیا(رحمه الله علیه) و مادر پاكدامنش(رحمه الله علیها) از سادات حسنی بوده‌اند. مهم‌ترین خدمت مخلصانه‌ی حضرت استاد در عرصه ترویج علم و دانش تأسیس حوزه علمیه در چیذر بود. در سایه بابركت حضرت حجه بن الحسن‌ العسکری(عج) این مركز علمی توانست نقش بسزایی در بالندگی و شكوفایی فرهنگ غنی اسلامی در شهر تهران ایفا نماید.
در چیذر تا 7 سالگی به مكتب می‌رفتم؛ بعد از آن برای تحصیل به مدرسه‌ای در رستم‌آباد ‌رفتم. چون مدارس آن‌زمان فاسد و معلم‌ها بی‌حجاب بودند، مدرسه را ترک كردم. پدرم اصرار داشت كه به كار اداری مشغول شوم و بنده مخالفت كردم. علتش هم این بود كه پول آن‌زمان حلال و طیب نبود و كار برای طاغوت بود، ‌لذا برای درآمد حلال، كشاورزی را انتخاب كردم. قرآن و مقدمات را نزد پسر آیت‌الله نهاوندی می‌خواندم؛ ایشان درس را از پدر می‌گرفت و به ما می‌آموخت. درس را تا كتاب معالم با سختی‌های فراوان در چیذر خواندم. بیشتر درس‌ها را خودم خودجوش می‌خواندم و برای یادگرفتن آن‌ها زحمت زیادی می‌كشیدم و در كنار درس، در مزرعه كار می‌كردم. به‌خاطر پدر كل روزها را كار می‌كردم و شب درس می‌خواندم. پسر آقای نهاوندی كم درس می‌گفت و در درس زیاد مصمم نبود فلذا گاهی خودم نزد آقای نهاوندی می‌رفتم و می‌خواستم كه بیشتر درس بخوانم. چون پدر مخالف رفتن ما به قم بود، یك مزرعه لوبیا را آبیاری می‌كردم و محصول را در بازار تجریش می‌فروختم تا پولی برای رفتن به قم تهیه كنم و از پدرم پول نگیرم. استاد هم ماهی سه تومان پول می‌گرفت و قرآن درس می‌داد كه بعداً ماهی پنج تومان شد. به عشق درس، تمام كارهای استاد را انجام می‌دادم. چون از پدرم پول نمی‌گرفتم یك گوساله خریدم و همراه گاوِ پدر بزرگم به صحرا می‌بردم. سه ماه نزد دایی‌ام كار كردم و ماهی نُه تومان می‌گرفتم. تا 17 سالگی در چیذر هم درس می‌خواندم و هم كار می‌كردم به عشق و امید آن‌كه روزی به وادی عشق، شهر مقدس قم سفر كنم. بالاخره گوساله را بزرگ كردم، گاو شد و گاو هم گوساله آورد و بزرگ شد. از شیر گاو، ماهی پنج تومان به ما می‌رسید كه به استاد می‌دادم تا به ما درس دهد. نخستین استاد و راهنمای من روحانی شریف و جلیل‌القدر، حضرت آیت‌الله نهاوندی از شاگردان آخوندخراسانی بود. یك‌سال با آقای یزدی امام‌ جمعه نجف‌آباد هم‌حجره شدم. دو سال با آقای خراسانی(امام‌جمعه فقید کاشان) هم‌بحث بودم.حجره كناری ما آقای جوادی‌آملی(حفظه‌الله‌تعالی) بودند. خاطرات و روزهای با صفایی داشتیم. شب‌ها صدای گریه و قرآن از حجره‌ها بلند بود. طلبه‌ها با تضرّع به درگاه خدا و توسّل به اهل بیت(علیهم السلام) بر تمام مشكلات غلبه می‌كردند. در قم یكی آیت الله سبحانی و آیت الله مكارم شیرازی خیلی با هم دوست بودند؛ و دیگری بنده و آقای خراسانی. در قم حدود دوازده سال ماندم و در سن 25 سالگی ازدواج كردم. اوایل ازدواج برایمان سخت بود، الحمدلله با قناعت زندگی را می‌گذراندیم. بعد از ازدواج پدر و خانواده‌ام، كه در ابتدا مخالف حوزه رفتن من بودند، نظرشان برگشته و فوق‌العاده به درس خواندن من علاقه نشان دادند و در تهران مادرم زمینی داشت كه فروخت و ما با قسمتی از آن، در قم از آقای مصباح یزدی یك خانه خریدیم. وقتی در قم بودم؛ سه‌سال شب‌های جمعه به محله چیذر می‌آمدم و تفسیر می‌گفتم كه بیشتر تفسیرها را در ماشین در طول راه می‌خواندم و 12 سالی که در قم بودم حداكثر استفاده را از فضای علمی و معنوی حوزه ‌كردم. آرایش بیرون و پیرایش درون، از جمله مسائلی بود كه بسیار به آن اهتمام داشتم.

بازگشت به تهران و تأسیس اولین حوزه علمیه در منطقه شمیران
ده شب محرم در سال 1346 هجری شمسی در مسجد چیذر درباره ارزش علم و منزلت قرآن سخنرانی می‌كردم و می‌گفتم ما مسلمانان باید عربی بیاموزیم، تا از قرآن و احادیث اهل‌بیت(علیهم السلام) بیش از پیش بهره‌مند شویم. آن‌زمان شرایط به‌گونه‌ای بود كه نمی‌توانستیم صریحاً به مردم توصیه كنیم كه به حوزه بیایند و طلبه شوند. نظر بنده چنین بود كه پس از تأسیس حوزه در تهران، به شهر مقدس قم برگردم و ادامه تحصیل بدهم؛ لذا برای ساكن شدن در قم یا در جوار حوزه علمیه نجف، و اقامت در چیذر دچار تردید شدم و استخاره كردم؛ سكونت در چیذر خوب آمد.

 انگیزه برای ساخت حوزه علمیه:
در ایام تبلیغ مبلّغان به تهران می‌آمدند و بزرگوارانی همچون آقایان فاضل‌لنكرانی، اردكانی و رسولی، در شمیران كتاب جواهر را با هم مباحثه می‌كردند و بنده هم در آن جلسات شركت می‌كردم. خوب به‌خاطرم هست در یك جلسه پیشنهاد كردم كه سزاوار است با وجود چنین استادانی، حوزه‌ای در شمال تهران تأسیس شود. همه با رضایت لبخندی زدند و یكی از آنان گفت كسی را می‌طلبد كه پیش‌قدم باشد! بنده، که هم جا داشتم و هم از جهت درسی از استاد بی‌نیاز شده بودم با توكل بر خدا، توان آن‌را درخود یافتم و درنگ را جایز ندیدم؛ لذا دست‌به كار شدم. به لطف خدا، در ساختن این حوزه حتی یک آجر از دیگری كمك نگرفتم. دو سال به تنهایی حوزه را اداره می‌نمودم تدریس هم می‌كردم؛ به‌طوری كه تا پایه‌ی ششم، اتمام لمعتین را خودم تدریس می‌كردم. بعداً سه نفر از استادان از جمله آقایان رسولی، همدانی و ملكی داماد آقای فاضل نامه نوشتند كه ما حاضریم شما را یاری كنیم، البته ما هم قبول كردیم. بدین شكل درس‌ها سبك‌تر شد و ما هم راحت‌تر به امور حوزه پرداختیم. از ابتدا در این فکر بودم که فقط به تدریس مشغول باشم؛ حدود 30 سال مکاسب، 20 دوره معالم و کفایه را تدریس کرده، هم اکنون نیز بحث فقهی دارم. در گذشته و حال هر شخصی در هر سن و لباسی آمده و درخواست درس می‌کرد، من شروع به تدریس می‌کردم. علاقه وافر داشتم که پس از تأسیس حوزه به قم برگردم؛ ولی وقتی حوزه چیذر ساخته شد، فهمیدم اگر به قم مراجعت كنم حوزه چیذر تعطیل می‌شود؛ به همین‌ دلیل از عزیمت به قم منصرف شدم. آیت الله سید علی‌اصغر هاشمی‌علیا با اشاره به خاطره‌ای که قبل از انقلاب برایشان اتفاق افتاده بود افزودند: قبل از انقلاب شخصی سُنی بود که نماز جمعه می‌خواند، عده‌ای نزد من آمدند و گفتند: باید فکری کنیم تا شخص دیگری نماز بخواند، زیرا وی مشغول جذب بود و جوانان در خطر بودند. به چند نفر پیشنهاد کردم که بیایند نماز بخوانند، ولی قبول نکردند. با اصرار فراوان مردم، خودم به امامت جمعه مشغول شدم. چندی پیش هم که خدمت مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) رسیدیم، افرادی پیشنهاد نماز جمعه را دادند، البته قبول نکردم؛ به این دلیل که اگر وارد این وادی شوم، از درس و بحث خارج می‌شوم. بحمدالله نعمت فراوان است و بزرگان و سخنرانان خوبی در تهران وجود دارد.